Provozuje:
Juris Real Estate

Lidé tzv. Šumperáky staví dodnes.

První vila vznikla v roce 1966 na zakázku bývalého ředitele šumperské nemocnice. Občané v tehdejším totalitním ČSSR ji přijali jako originál a také symbol moderního vesnického bydlení.

Lidé tzv. Šumperáky staví dodnes.

autor. JURIS REAL, Aktuálně.cz

První vila vznikla v roce 1966 na zakázku bývalého ředitele šumperské nemocnice. Občané v totalitním ČSSR ji přijali jako originál a také symbol moderního vesnického bydlení.

Tehdy se samozřejmě nemohlo cestovat do zemí západního světa a lidé si své tužby vynahrazovali i tímto způsobem.

Experti z řad architektů a stavbařů ale měli své logické výhrady.

"Psalo se o ní jako o kýči, architekti dům nepovažovali za architekturu, památkáři se zase obávali, že zkazí charakter české vesnice," konstatuje Tomáš Pospěch.

Z šumperské rodinné vily se brzy stalo unikum, na které se lidé jezdili dívat z daleka. Mnozí si v něm přáli bydlet a netrvalo dlouho, aby se jej někdo nesnažil napodobit.

"Ideální typ" rodinné vilky vymyslel vyučený zedník a projektant Josef Vaněk. Ve svých pětatřiceti letech navrhl pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice patrový dům s lodžií.

"Během pár let se rozšířila skoro do všech československých měst a obcí," říká fotograf Tomáš Pospěch, který šumperáky mapuje už dvě dekády.

Celý článek i s foty si můžete přečíst, resp. prohlédnout na: https://magazin.aktualne.cz/bydleni/architektura/byl-milovan-i-nenaviden-ceskoslovensky-dum-sumperak-byl-revo/r~757e677641c911eab1410cc47ab5f122/.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Soudní exekutoři odmítají vymáhání soudních poplatků celníky.

Podle Benešové přijdou o byznys. Více»

Na Staroměstském náměstí odstartovala stavba repliky mariánského sloupu.

V centru Prahy na Staroměstském náměstí začala stavba repliky mariánského sloupu. Její autor Petr Váňa novinářům na místě řekl, že staveniště o rozměrech 7,5 krát 7,5 metru bylo ohrazeno a předáno stavební firmě. Více»

Vydavatelství Mladá fronta je v úpadku.

Rozhodl soud. Více»

Mladá Britka vyhrála dům, který nikdo nechtěl.

Mladá Britka vyhrála na den svatého Valentýna dům na los za dvě libry (asi 60 korun). Cena venkovské usedlosti ze 17. století v hrabství Shropshire se odhaduje na 545 tisíc liber (asi 16, 3 milionu korun). Více»

Situace v povodí Moravy je kvůli vysokému srážkovému deficitu vážná.

Nízké jsou především zásoby vody ve sněhu. Státní podnik i kvůli tomu letos poprvé svolal pracovní skupinu s názvem Sucho. Požádal také o povolení snížit odtok z vodních nádrží Vranov a Vír a varoval před možným vysycháním toků. Více»

Všechny články a aktuality »»