Provozuje:
Juris Real Estate

Lidé tzv. Šumperáky staví dodnes.

První vila vznikla v roce 1966 na zakázku bývalého ředitele šumperské nemocnice. Občané v tehdejším totalitním ČSSR ji přijali jako originál a také symbol moderního vesnického bydlení.

Lidé tzv. Šumperáky staví dodnes.

autor. JURIS REAL, Aktuálně.cz

První vila vznikla v roce 1966 na zakázku bývalého ředitele šumperské nemocnice. Občané v totalitním ČSSR ji přijali jako originál a také symbol moderního vesnického bydlení.

Tehdy se samozřejmě nemohlo cestovat do zemí západního světa a lidé si své tužby vynahrazovali i tímto způsobem.

Experti z řad architektů a stavbařů ale měli své logické výhrady.

"Psalo se o ní jako o kýči, architekti dům nepovažovali za architekturu, památkáři se zase obávali, že zkazí charakter české vesnice," konstatuje Tomáš Pospěch.

Z šumperské rodinné vily se brzy stalo unikum, na které se lidé jezdili dívat z daleka. Mnozí si v něm přáli bydlet a netrvalo dlouho, aby se jej někdo nesnažil napodobit.

"Ideální typ" rodinné vilky vymyslel vyučený zedník a projektant Josef Vaněk. Ve svých pětatřiceti letech navrhl pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice patrový dům s lodžií.

"Během pár let se rozšířila skoro do všech československých měst a obcí," říká fotograf Tomáš Pospěch, který šumperáky mapuje už dvě dekády.

Celý článek i s foty si můžete přečíst, resp. prohlédnout na: https://magazin.aktualne.cz/bydleni/architektura/byl-milovan-i-nenaviden-ceskoslovensky-dum-sumperak-byl-revo/r~757e677641c911eab1410cc47ab5f122/.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna potvrdila zákon zrychlující přípravu stavby dálnic.

Sněmovna stvrdila svoji verzi vládní novely tzv. liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Více»

CZGBC požaduje legislativní změny, které podpoří šetrné budovy.

Vláda by měla přijmout legislativní změny, které podpoří výstavbu energeticky šetrných budov. Tato výstavba se stane motorem opětovného nastartování ekonomiky ze současné krize. Více»

Vhodné podmínky k uložení jaderného odpadu existuje na polovině území Německa.

Geologicky vhodné podmínky pro trvalé uložení jaderného odpadu jsou v Německu na 54 procentech území včetně rozsáhlých oblastí u hranic s Českou republikou. Více»

Včera začala rekonstrukce Barrandovského mostu v Praze.

Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala s rekonstrukcí Barrandovského mostu, která potrvá do roku 2025. Její první část se bude odehrávat pod mostem, potrvá více než rok a bude znamenat zúžení Modřanské ulice do jednoho pruhu. Více»

Stavební spoření má letos výtečně našlápnuto.

A to krizi navzdory. Více»

Všechny články a aktuality »»