Provozuje:
Juris Real Estate

Lidé s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na mírnější oddlužení.

Občané s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na oddlužení ve zvýhodněném režimu, ten se nyní vztahuje pouze na seniory a postižené.

Lidé s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na mírnější oddlužení.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Občané s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na oddlužení ve zvýhodněném režimu, ten se nyní vztahuje pouze na seniory a postižené.

Peněžitých závazků by se mohli zbavit za tři roky, jestliže budou plnit podmínky oddlužení.

Předpokládá to poslanecká novela insolvenčního zákona, kterou dnes zrychleně už v úvodním kole schválila Sněmovna hlasy všech svých přítomných členů. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Předkladatelé novely dnes vyjádřili přesvědčení, že Senát zákon rychle potvrdí.

"Už jsem jednal s předsedy senátních klubů, věřím, že projde hladce," sdělil novinářům předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Pouze pokud by se v novele objevila technická chyba, mohli by podle něj senátoři návrh Sněmovně vrátit, ale žádné zásadní úpravy návrhu neočekává. Poslanec Patrik Nacher (ANO) vyjádřil přesvědčení, že by zákon mohl být účinný od září. Novela skupiny poslanců všech devíti sněmovních stran v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD) v podstatě navazuje na novelu, podle níž by dluhy dětí do 15 let přecházely na rodiče nebo na lidi, kteří je mají v péči. Vláda s navrhovanou změnou občanského zákoníku souhlasila navzdory zápornému postoji ministerstva školství i spravedlnosti. Sněmovna ji už podpořila v úvodním kole, nyní je ve výboru.

Dnes schválená předloha předpokládá zvýhodněný režim oddlužení pro lidi, pokud aspoň dvě třetiny jejich dluhů vznikly předtím, než dovršili 18 let věku.

K těmto závazkům by se připočítávalo příslušenství těchto dluhů, které přirostlo později, a také nové dluhy těchto lidí, které vznikly do 21 let věku, pokud peníze použili na splácení starších závazků.

Kabinet novelu podpořil, ale s připomínkami. Poukázal např. na problémy s dokládáním zákonné podmínky u závazků vzniklých do 21 let věku dlužníka a také na to, že předloha by se vztahovala jen na lidi, kteří dluh restrukturalizovali do tří let po dosažení dospělosti jen jednou.

Vládní legislativci se také pozastavili nad navrhovanou zpětnou platností návrhu. Vláda doporučoval nedostatky odstranit.

Návrhy reagují na situaci, kdy v tuzemsku čelí exekucím přes 6 500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Dluhy vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Sedm z deseti chalupářů by se po úpravách celoročně odstěhovalo na chalupu.

Domnívají se totiž, že by tak výrazně ušetřili. Více»

Hypoteční úvěry zlevňují pátý měsíc po sobě.

Průměrná úroková sazba hypoték se v červnu snížila na 2, 76 procenta z květnových 2, 80 procenta. Sazby podle údajů Fincentra Hypoindexu klesly pátý měsíc v řadě. Více»

Tuzemské bydlení je velmi drahé.

Dostupnost bydlení v České republice je v komparaci s 12 evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde Čechy, Moravany a Slezany na 11, 2 průměrného ročního platu. Více»

Hlavnímu městu uniká odkup nádraží Vyšehrad.

Praha se nechystá kupovat chátrající nádraží Vyšehrad, poněvadž cena, kterou za ni vlastník požaduje, je příliš vysoká. Tuto informaci uvedl radní pro majetek Jan Chabr. Více»

Stavba nádrží na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022.

Stavba vodních nádrží pro zmírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022. Domluven je výkup většiny pozemků, s několika vlastníky se ještě jedná. Více»

Všechny články a aktuality »»