Provozuje:
Juris Real Estate

Lidé s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na mírnější oddlužení.

Občané s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na oddlužení ve zvýhodněném režimu, ten se nyní vztahuje pouze na seniory a postižené.

Lidé s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na mírnější oddlužení.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Občané s dluhy z dětství zřejmě dostanou šanci na oddlužení ve zvýhodněném režimu, ten se nyní vztahuje pouze na seniory a postižené.

Peněžitých závazků by se mohli zbavit za tři roky, jestliže budou plnit podmínky oddlužení.

Předpokládá to poslanecká novela insolvenčního zákona, kterou dnes zrychleně už v úvodním kole schválila Sněmovna hlasy všech svých přítomných členů. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Předkladatelé novely dnes vyjádřili přesvědčení, že Senát zákon rychle potvrdí.

"Už jsem jednal s předsedy senátních klubů, věřím, že projde hladce," sdělil novinářům předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Pouze pokud by se v novele objevila technická chyba, mohli by podle něj senátoři návrh Sněmovně vrátit, ale žádné zásadní úpravy návrhu neočekává. Poslanec Patrik Nacher (ANO) vyjádřil přesvědčení, že by zákon mohl být účinný od září. Novela skupiny poslanců všech devíti sněmovních stran v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD) v podstatě navazuje na novelu, podle níž by dluhy dětí do 15 let přecházely na rodiče nebo na lidi, kteří je mají v péči. Vláda s navrhovanou změnou občanského zákoníku souhlasila navzdory zápornému postoji ministerstva školství i spravedlnosti. Sněmovna ji už podpořila v úvodním kole, nyní je ve výboru.

Dnes schválená předloha předpokládá zvýhodněný režim oddlužení pro lidi, pokud aspoň dvě třetiny jejich dluhů vznikly předtím, než dovršili 18 let věku.

K těmto závazkům by se připočítávalo příslušenství těchto dluhů, které přirostlo později, a také nové dluhy těchto lidí, které vznikly do 21 let věku, pokud peníze použili na splácení starších závazků.

Kabinet novelu podpořil, ale s připomínkami. Poukázal např. na problémy s dokládáním zákonné podmínky u závazků vzniklých do 21 let věku dlužníka a také na to, že předloha by se vztahovala jen na lidi, kteří dluh restrukturalizovali do tří let po dosažení dospělosti jen jednou.

Vládní legislativci se také pozastavili nad navrhovanou zpětnou platností návrhu. Vláda doporučoval nedostatky odstranit.

Návrhy reagují na situaci, kdy v tuzemsku čelí exekucím přes 6 500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Dluhy vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lesy ČR plánují více těžit kůrovce na Boubíně.

Hnutí Duha je proti. Více»

Do konce letošního roku by se mělo otevřít 25 km nových dálnic.

V prosinci se zprovozní nový úsek na D1 u Přerova a též trasa na jihočeské D3 mezi Ševětínem a Borkem. Včera o tom informovalo ministerstvo dopravy. Více»

Agentury CzechInvest a CzechTrade by mohly mít sídlo na Pankráci.

Státní agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism by mohly sídlit v nové administrativní budově Mayhouse v Praze na Pankráci. Informaci ČTK potvrdil ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Je to podle něj jedna ze tří variant. Více»

BD na Černém mostě získají činžovní domy za 858 milionů.

Poslední čtyři bytové domy s pozemky, které byly v minulosti schváleny k privatizaci, prodá Praha za 858 milionů korun. Cena je podložena znaleckými posudky. Více»

Prazdroj bude mít vlastní minipivovar.

Skupina Plzeňského Prazdroje buduje ve své bývalé elektrárně minipivovar Proud, který má začít fungovat v polovině příštího roku. Bude experimentovat s pivními styly, surovinami i technologiemi. Více»

Všechny články a aktuality »»