Provozuje:
Juris Real Estate

Licitátor dražby přiklepl dům sám sobě.

A soudnictví tápe.

Licitátor dražby přiklepl dům sám sobě.

autor. JURIS REAL

A soudnictví tápe.

Licitátor dražby na Zlínsku přiklepl sám sobě dlužníkův dům, vydražovaný kvůli šedesátitisícové pohledávce. Jenže narazil. Kauza se ovšem táhne už deset let a nemá konce. Soudy zatím znemožnily, aby licitátor dům vlastnil. Zatím.

Případ navíc ukázal, jak právníci, včetně soudců, tápou v samotných procesech. Tedy jak vlastně platně doručovat klíčové písemnosti.

Již loni v lednu brněnský krajský soud vyhověl v této věci odvolání dlužníka, který namítal, že licitátor hrál malou domů a že rozhodnutí o dražbě nebylo řádně doručeno. Odvolací soud příklep domu z dražby zrušil. Vydražitel a dražební licitátor v jednom tedy podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který jej letos zamítl a spis vrátil krajskému soudu k opětovnému dořešení. Nejvyšší soud zdůraznil, že má vzít v potaz nejen otázku právně vadného doručení oznámení soudního exekutora dlužníkovi o ceně nemovitosti, ale i to, že dům získal ten, kdo dražbu vedl.

Nejvyšší soud krajskému soudu výslovně uložil, aby se při přezkumu usnesení exekutora ze 7. září 2004 zabýval námitkami povinného, že vydražitelem předmětu dražby se stal licitátor dražby a že soudní exekutor rozhodl v rozporu s § 322 občanského soudního řádu. Exekuce se totiž týká nemovitostí, které povinný potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti, o nichž se krajský soud v odůvodnění svého rozhodnutí ani nezmínil. Případ je mezi letos zveřejněnými judikáty, kde jsou jména aktérů anonymizována. Podle poznatků masmédii není ojedinělé, kdy právníci napojení na vymáhání, exekutory a dražby si často snadno přihráli za zlomek ceny lukrativní nemovitosti dlužníků.

Donedávna se k tomu používaly někdy až úsměvné fígle, jen aby se o domu za hubičku nedozvěděl a nesoutěžil tak o něj někdo „zvenčí“. Třeba tak, že dražbu vyhlásili v hotelu na horách, kam lanovka jela až od devíti, ale dražba proběhla již od osmi hodin ráno, přičemž zasvěcení tam byli už předešlého večera. Právě proto se zavedl internetový dražební portál, kde se zveřejňují nemovitosti dražené z exekucí. Elektronizace dražeb by měla takové přihrávky komplikovat.

Zajímavý byl hlavní důvod, proč soudy v tomto konkrétním případě příklep domu zamítly a věc se zase vrátila k opětovnému řízení. Jednalo se o formální, procesní nejasnost při doručování písemnosti. Exekutor totiž doručil oznámení o určení ceny nemovitosti pouze dlužníkovi, a ne už jeho advokátovi, jehož povinný zplnomocnil. To soudy považují za neúčinné doručení, kdy povinnému vůbec nepočne běžet lhůta k odvolání. Avšak v případě, že by dlužník exekutorovi nepředložil plnou moc advokátovi a ta nebyla patřičně doručena soudu, tak potom může pochopitelně exekutor platně doručovat svá oznámení pouze dlužníkovi.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o les u Říčan.

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. Více»

Z bývalý ruských kasáren se staly ruiny, ale i škola či muzeum.

Někdejší pobyt sovětské armády v České republice připomíná i po 30 letech řada opuštěných budov. Část objektů po úpravách našla nové uplatnění jako byty, sklady či sociální ústavy. Více»

V Berlíně včera vstoupil v platnost zákon, který na pět let zmrazuje nájemné.

Cílem kontroverzního opatření je zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala. Jmenovaný zákon se dotýká 1, 5 mil. bytů. Více»

Velkolepý rodinný dům v blízkosti vily Tugendhat je na prodej.

Bydlet v ulici Černopolní v Brně něco znamená. Rezidenční čtvrť, která začala vznikat před první světovou válkou, skrývá ale i další méně známé poklady, jako je např. čtyřpatrový dům s benátskými žaluziemi a parapety z mramoru. Více»

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Všechny články a aktuality »»