Provozuje:
Juris Real Estate

Letošní úroda vína meziročně poklesla o více než pětinu.

Úroda vinných hroznů letos meziročně klesla o více než pětinu, někde až o 30 procent. Loni totiž byla úroda objemově nadstandardní, zatímco letos je na běžné úrovni. Na tiskové konferenci to uvedl prezident Vinařské unie ČR Ondřej Beránek.

Letošní úroda vína meziročně poklesla o více než pětinu.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Úroda vinných hroznů letos meziročně klesla o více než pětinu, někde až o 30 procent. Loni totiž byla úroda objemově nadstandardní, zatímco letos je na běžné úrovni. Na tiskové konferenci to uvedl prezident Vinařské unie ČR Ondřej Beránek.

Ročník tak podle něho bude objemově průměrný s chuťově výrazným aroma. Unie sdružuje tři desítky významných vinařských firem. Její členové se podílí na zhruba polovině tuzemské produkce a hospodaří na pětině vinic v Čechách a na Moravě.

Podle Beránka se letos nevyskytly žádné mimořádné jevy, bylo dost slunečného počasí a vinohradům se vyhnuly mrazy. "Nepřišlo nic, co by úrodu nějak negativně ovlivnilo," dodal.

Zatímco loni sklízeli vinaři hrozny už v polovině srpna, letos začala hlavní část vinobraní v obvyklém čase na počátku září. V současnosti je podle Beránka prakticky ukončená.

"Jedná se o tradiční ročník, kdy průběh počasí nahrává charakteru moravského vína, jak jej dlouhodobě známe a vnímáme. To znamená výrazný aromatický odrůdový projev, který je typický pro severněji položené vinice, dostatek kyselin a šťavnatost s ovocitou dochutí," dodal ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda. Úrodu lokálně poškodili hraboši, podle Svobody tak bylo třeba více mladých sazenic a firmy sčítají statisícové škody.

Letos bude novinkou dřívější prodej Svatomartinských vín, Vinařský fond povolil prodej těchto mladých vín už od pátku 8. listopadu. Vyhověl tak přání vinařů a obchodníků, kteří chtěli pořádat svatomartinské hody už o víkendu 9. a 10. listopadu.

Největší svatomartinský košt vín se ale uskuteční jako každoročně 11. listopadu v 11 hodin na brněnském náměstí Svobody, kde bude k ochutnání přibližně 100 vín od 100 vinařů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů soukromých vlastníků.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Více»

Babiš uvažuje o výstavbě studentských kolejích v Karlíně.

V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy, při návštěvě areálu o tom mluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde podle nich zatím pouze o úvahy. Více»

Dnes je poslední den, kdy lze zaplatit daň z nemovitých věcí.

Finanční správa upozorňuje, že ti, kteří se kvůli epidemii koronaviru dostali do tíživé situace a nemají na zaplacení daně v řádném termínu finanční prostředky, mohou požádat o posečkání daně nebo o možnost zaplatit ji formou splátek. Více»

Čína chystá první občanský zákoník.

Má zakotvit mj. i ochranu osobních údajů. Více»

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti. Více»

Všechny články a aktuality »»