Provozuje:
Juris Real Estate

Letošní úroda hroznů bude v tuzemsku asi slabší než loňská.

Úroda vinných hroznů v České republice bude zřejmě letos nižší než loni a také asi i mírně nižší, než vinaři odhadovali v létě. Kvalita hroznů bude ale pravděpodobně velmi dobrá.

Letošní úroda hroznů bude v tuzemsku asi slabší než loňská.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Úroda vinných hroznů v České republice bude zřejmě letos nižší než loni a také asi i mírně nižší, než vinaři odhadovali v létě. Kvalita hroznů bude ale pravděpodobně velmi dobrá.

ČTK to zjistila v anketě mezi vinaři a zástupci vinařských organizací. Letošní sklizeň hroznů je na jihu Moravy přibližně v polovině.

"První sklizené vinice ukazují, že je stejná, nebo mírně menší úroda, než byly odhady z letních měsíců. Bude to přibližně o 20, a někde i o 25 procent méně než v minulém roce. Přesnější čísla ale budou až po sklizení prvních celých tratí," konstatoval ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda. V některých částech republiky ale může být propad mezi loňskou a letošní sklizní podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce ještě značnější. "I když obecně se odhady pohybují okolí poklesu úrody o přibližně 20 procent, na vinohradech, kde byla loni úroda výrazně nadprůměrná, může být letos výrazně méně hroznů, až o 40 procent," uvedl. Důvodem je podle něj to, že některé vinohrady loni navzdory extrémním podmínkám - vysokým teplotám i velkému suchu - přinesly výrazně nadprůměrnou úrodu. Rostliny se tím ale vyčerpaly, takže letos je hroznů méně, nebo jsou menší.

Letošní počasí bylo podle vinařů pro hrozny téměř ideální a významněji úrodu neohrožovaly ani choroby. Všechna nebezpečí ale zatím nepominula. "Vedle špačků a možných dlouhodobých dešťů jsou to letos mimořádně i hraboši a hmyz," uvedl generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Potíže s hraboši nejsou ve vinohradech plošné, liší se v různých částech kraje. Zatímco někteří pěstitelé pozorují hraboše, kteří se krmí na dozrávajícím ovoci, dalším zničili spíš novou výsadbu a plody nechávají na pokoji. "Na jaře jsme museli znovu vysadit hektar v původní výsadbě z roku 2017, protože mladé sazenice poškodili hraboši. A teď zase způsobují škody na dalších mladých sazenicích už teď na podzim, ne jako loni přes zimu a na jaře," uvedl provozní ředitel vinohradnictví skupiny Bohemia Sekt Libor Výleta.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů soukromých vlastníků.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Více»

Babiš uvažuje o výstavbě studentských kolejích v Karlíně.

V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy, při návštěvě areálu o tom mluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde podle nich zatím pouze o úvahy. Více»

Dnes je poslední den, kdy lze zaplatit daň z nemovitých věcí.

Finanční správa upozorňuje, že ti, kteří se kvůli epidemii koronaviru dostali do tíživé situace a nemají na zaplacení daně v řádném termínu finanční prostředky, mohou požádat o posečkání daně nebo o možnost zaplatit ji formou splátek. Více»

Čína chystá první občanský zákoník.

Má zakotvit mj. i ochranu osobních údajů. Více»

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti. Více»

Všechny články a aktuality »»