Provozuje:
Juris Real Estate

Letošní sklizeň ovoce bude kvůli mrazům podprůměrná ve výši 134.798 t.

Letošní sklizeň ovoce v ČR bude kvůli jarním mrazům opět slabá a měla by činit podprůměrných 134.798 tun.

Letošní sklizeň ovoce bude kvůli mrazům podprůměrná ve výši 134.798 t.

autor. JURIS REAL, ČTK

Letošní sklizeň ovoce v ČR bude kvůli jarním mrazům opět slabá a měla by činit podprůměrných 134.798 tun.

Ve srovnání s loňskou velmi nízkou sklizní by měla sice vzrůst o 3,8 procenta, ale proti průměru sklizní posledních pěti let bude propad činit 12 procent.

Razantní pokles úrody se čeká u meruněk.

Toto zjištění vyplývá z odhadu sklizně provedeného k 15. červnu Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). "Zejména jsou poškozené meruňky a třešně, škody ale budou i u dalších ovocných druhů," řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Mrazy ovocné sady zasáhly v několika vlnách v březnu a v dubnu. Úrodu ovoce mrazy srazily i v roce 2019. Vyjma mrazů se však podle mluvčí ÚKZÚZ Ivany Krškové na letošní úrodě negativně projeví i silné deště a krupobití, které Českou republiku zasáhly v minulých týdnech. "Z tohoto důvodu lze očekávat pokles výnosů a kvality produkce, což se může projevit již v odhadu sklizně jádrovin k 1. září," uvedla Kršková.

Sklizeň jablek, která jsou hlavním ovocným druhem, by měla letos vzrůst o osm procent na 111.232 tun. Proti pětiletému průměru by však měly být úroda jablek nižší o 12 procent. Meziroční poklesy sklizně čekají pěstitelé jablek ve středních a východních Čechách.

"I jablka byla poškozena mrazy. Očekáváme, že kvůli mrazům bude vyšší podíl jablek určených na průmyslové zpracování," sdělil Ludvík.

Mrazy významně srazily úrodu meruněk a třešní, a to hlavně na Moravě. Úroda meruněk by měla letos meziročně propadnout o 75 procent na 525 tun. Mrazy srazily i úrodu třešní, u nichž ovocnáři čekají meziroční pokles skoro o 50 procent na 1 126 tun. Úrodu třešní navíc v minulých dvou týdnech významně poškodily silné deště.

"Není vyloučeno, že kvůli dešťům půjde úroda třešní proti odhadu ještě o polovinu dolů," řekl Ludvík.

Sklizeň višní by měla meziročně klesnout o 12 procent na 5 079 tun. U hrušní se čeká nárůst o dvě procenta na 6 397 tun. Opět velmi slabá úroda necelých 500 tun se čeká u broskví, které se v tuzemsku přestávají pěstovat.

Ještě v polovině 90. let minulého století se roční sklizeň broskví pohybovala na úrovni 11.000 tun. Pěstování broskví v ČR neuneslo konkurenci dovážených broskví z Itálie, Řecka a Španělska.

Z dlouhodobého pohledu si nadále dobře stojí pěstitelé švestek. Jejich úroda by měla sice meziročně klesnout o osm procent na 8 389 tun, ale v porovnání s pětiletým průměrem se čeká nárůst o pět procent. U švestek se projevují nové výsadby.

Loni ovocnáři odhadli ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality asi na 200 milionů korun. Od státu na kompenzace škod z mrazů dostali loni přiděleno 50 milionů korun.

Úrodu mrazy v ČR decimovaly i v letech 2017, 2016 a 2011. Proti škodám z mrazů se nelze pojistit.

Případné kompenzace škod z letošních mrazů budou podle Ludvíka věcí dalších jednání. Uvedl, že finanční objem celé sklizně ovoce v České republice se pohybuje kolem 1,5 miliardy korun.

Desetinový pokles sklizně tak znamená výpadek v tržbách kolem 150 milionů korun. Ne všechny ovocnářské podniky jsou však postiženy stejně.

Výpadek tržeb by ovocnářům mohly částečně kompenzovat vyšší ceny ovoce, zejména meruněk a třešní. Např. letošní sklizeň meruněk v Evropě bude především kvůli mrazům nejnižší za posledních 17 let, což se odráží i v cenách.

Nynější nadprůměrné ceny jablek na úrovni 42 korun za kilogram půjdou s novou sklizní dolů, očekává Ludvík.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»