Provozuje:
Juris Real Estate

Komora architektů kritizuje návrh nového památkového zákona.

Česká komora architektů (ČKA) kritizuje návrh památkového zákona, který připravilo ministerstvo kultury. Návrh podle komory nezohledňuje architektonickou tvorbu a chybí v něm citlivá interpretace památek v souvislosti s vývojem civilizace a kultury.

Komora architektů kritizuje návrh nového památkového zákona.

autor. JURIS REAL

Česká komora architektů (ČKA) kritizuje návrh památkového zákona, který připravilo ministerstvo kultury. Návrh podle komory nezohledňuje architektonickou tvorbu a chybí v něm citlivá interpretace památek v souvislosti s vývojem civilizace a kultury.

Právní norma, kterou už schválila vláda, by měla začít platit v roce 2018. Vyjádření ministerstva kultury ČTK zjišťuje.

"Namísto definování hodnot a racionálního a efektivního způsobu jejich ochrany je značně obsáhlou a nepřehlednou normou, soustřeďující se na detailní popis dílčích činností a obsáhlou regulaci některých profesí," uvádí ČKA v prohlášení na svém webu. ČKA před dalším projednáním a schválením zákona doporučuje zvážit jeho úpravu. Komora 15. února pořádá k památkovému zákonu konferenci a bude se jím zabývat také sněmovní podvýbor pro kulturu na svém jednání 18. února. Nový památkový zákon byl jedním z hlavních slibů vlády v oblasti kultury. Podle ministerstva umožňuje efektivní péči o památkový fond a dává úřadům nástroje, jak zakročit, když vlastník o památku nepečuje. Ministerstvo kultury pracovalo na nové normě od roku 2012, pokud projde Parlamentem nahradí mnohokrát novelizovaný zákon z roku 1987.

Podle ministerstva nový zákon přesněji vymezuje a zdůrazňuje veřejný zájem na ochraně památkového fondu. Důležitá změna podle ministerstva je "možnost kompenzovat náklady vzniklé v souvislosti s omezením vlastnických práv vlastníkům nemovitostí, které nejsou kulturními památkami, ale nacházejí se v památkových rezervacích a památkových zónách". V praxi jde o to, že i vlastníci takových objektů budou moci žádat stát o dotaci na péči o ně, což dnes nelze. Zákon prý také umožní úřadům lépe reagovat v případě, že vlastník památky se o ni nestará.

Architekti v zákoně kritizují to, že podle nich upřednostňuje konzervaci památkových objektů. Stavba se musí podle komory přizpůsobit aktuálním potřebám už jen z hlediska vytápění, větrání, elektroinstalací a obecně soudobých nároků na hygienu, provoz a bezpečnost staveb. Tyto práce však musí být provedeny citlivě a mnoho úspěšných příkladů ukazuje, že tato cesta je schůdná. Komora připomíná, že v historii vždy nové generace přidávaly stavbě nové vrstvy, včetně třeba katedrály svatého Víta. "A právě míra a citlivost přístupu při obnově památek je umění architektury, které zákon dle našeho názoru dostatečně nepostihuje," uvádějí.

Podle ČKA je v zákoně neúměrné množství přestupků, včetně přestupků specializovaných odborných profesí. Zákon není podle komory v souladu s tradicí české památkové péče. V oblasti urbanistické opouští osvědčené pojmy městská a vesnická památková rezervace a chráněná krajinná zóna. Do ochrany a plánování území by v případě schválení přinesl spoustu nejasností. V návrhu chybí podle ČKA koordinace zákona s jinými zákony. Vypořádání připomínek, které komora uplatnila, se prý dělo překotně a pod časovým tlakem.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poskytovatelé Airbnb budou mít povinnost s úřady sdílet informace.

Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je např. Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Více»

EK ČR varuje veřejnost před neustále se opakujícími podvodnými aktivitami.

Na základě neustále se opakujících a obměňujících podvodných aktivit přistupuje Exekutorská komora České republiky k vydání tohoto všeobecného varování pro širokou veřejnost. Více»

Dejte si pozor na falešné exekuční nálepky!

Bohužel i v době vyhlášeného nouzového stavu je Exekutorská komora ČR nucena veřejnost informovat o dalších podvodných aktivitách. Více»

Majitelé bytů, kteří je chtějí pronajímat v AirBnb, musí dodržet správní postup.

Celý článek si můžete přečíst na: https://advokatnidenik.cz/2020/04/04/majitele-bytu-kteri-je-chteji-kratkodobe-pronajimat-musi-dodrzet-spravni-postup/. Více»

ČSOB nově umožní odklad splátek jistiny u hypoték a úvěrů až na rok!

Klienti skupiny ČSOB mohou od 31. března požádat o odklad splátek hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vybrat si mohou ze dvou způsobů: buď odklad splátek jistiny těchto úvěrů na dobu 6 až 12 měsíců, nebo tříměsíční odklad celé výše splátek. Více»

Všechny články a aktuality »»