Provozuje:
Juris Real Estate

K návrhu stavebního zákona se sešlo až na 5 000 připomínek.

Nový stavební zákon, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, má být podle slov ministryně pro místní rozvoj účinný od poloviny roku 2023.

K návrhu stavebního zákona se sešlo až na 5 000 připomínek.

autor. JURIS REAL, Advokátní deník

Nový stavební zákon, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, má být podle slov ministryně pro místní rozvoj účinný od poloviny roku 2023.

Platit by měl sice již od příštího roku, což je podle mnohých expertů příliš ambiciózní plán, řídit se jím však budou muset dotčené subjekty až po datu účinnosti.

Předpis má řadu kritiků, podle nichž nechrání veřejné zájmy a podle některých oponentů je protiústavní.

„Jde hlavně o to, aby byl zákon kvalitní, proto jsme prodloužili vypořádání připomínkového řízení o dva měsíce do konce letošního března. Zákon má být účinný od druhé poloviny roku 2023, aby bylo dost času na přenesení současného modelu do nezávislé soustavy stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem podřízeným vládě,” konstatovala ministryně Dostálová.

Návrh stavebního zákona aktuálně prochází připomínkovým řízením – přišlo více než 5 000 připomínek, z toho je kolem 84 procent připomínek zásadních, a to jenom ke stavebnímu zákonu.

Značné množství připomínek je i u návrhu změnového zákona, všechny by mělo ministerstvo pro místní rozvoj vypořádat do konce března.

Také Nejvyšší správní soud a Nejvyšší soud zaslaly připomínky k téměř všem částem návrhu a současně nedoporučily ministerstvu pro místní rozvoj pokračovat v přípravě návrhu stavebního zákona v jeho současné podobě.

Podle nich by měl být přepracován. Připomínky jsou dostupné na webu Úřadu vlády.

Ministryně Dostálová uvedla, že jakékoli připomínky, které směřují ke zlepšení návrhu, její úřad vítá. Se soudy plánuje jednat, což podle ní bude o to jednodušší, že připomínky obou soudů jsou prakticky totožné.

„Připomínkám obou nejvyšších soudů je přikládána velká váha. A jak už jsem řekla, pokud zákon dozná významných změn, jsme připraveni opakovat meziresortní připomínkové řízení,“ podotkla ministryně.

Kvůli předpisu se na úřadu vlády sešli 13. ledna 2019 také premiér Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů soukromých vlastníků.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Více»

Babiš uvažuje o výstavbě studentských kolejích v Karlíně.

V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy, při návštěvě areálu o tom mluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde podle nich zatím pouze o úvahy. Více»

Dnes je poslední den, kdy lze zaplatit daň z nemovitých věcí.

Finanční správa upozorňuje, že ti, kteří se kvůli epidemii koronaviru dostali do tíživé situace a nemají na zaplacení daně v řádném termínu finanční prostředky, mohou požádat o posečkání daně nebo o možnost zaplatit ji formou splátek. Více»

Čína chystá první občanský zákoník.

Má zakotvit mj. i ochranu osobních údajů. Více»

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti. Více»

Všechny články a aktuality »»