Provozuje:
Juris Real Estate

Jak ušetřit náklady při stavbě domu?

Dejte si velký pozor na položkový rozpočet!

Jak ušetřit náklady při stavbě domu?

autor. JURIS REAL

Dejte si velký pozor na položkový rozpočet!

Na několik milionů se může vyšplhat cena za stavbu i jednoduchého rodinného domu. Ušetřit při stavbě lze, ale je třeba dobře počítat. Na prvním místě je dobře připravená finanční rozvaha a položkový rozpočet.

Všechny finance je nutné si rozdělit podle jednotlivých etap stavby, aby tuto zátěž rodinný rozpočet zvládnul a vás tak nic nepřekvapilo.

Finance kolem stavby se dělí do tří základních oblastí:

• projekt

• stavba

• provoz domu

Mezi náklady, které jsou spojeny s projektem domu, lze zařadit veškeré poplatky katastru nemovitostí či stavebnímu úřadu.

Další velkou položkou je cena projektu domu, který se standardně pohybuje od 28 600 Kč a výše (u typových domů), a to vždy podle vybraného dodavatele. V ceně projektu jsou běžně zahrnuty:

- stavební a architektonické řešení

- technická zpráva s popisem členění domu a využitím jednotlivých místností

- technické ukazatele (rozměry, plochy)

- technické řešení všech konstrukcí

- technická specifikace materiálů

- řešení stropní konstrukce, schodiště a střechy

- izolace - proti vodě, tepelné, zvukové a radonové

- specifikaci dřevěných prvků.

U individuálně navržených domů bývá cena logicky vyšší, jednotlivé složky projektu jsou však shodné.

A jak se jednoduše zorientovat a poznat dobře zpracovaný projekt? „Jedním z vodítek pro laika, aby koupil kvalitní projekt, je rozpracování detailů, například řez vikýřem, ukončení střechy u okapu či detaily vodorovné izolace nebo překladů a věnce,“ vysvětluje Tomáš Rozsíval, ředitel společnosti G Servis CZ, která má za sebou řadu realizovaných projektů. Kromě projektu domu si stavební úřad jistě vyžádá i průkaz Energetické náročnosti budov (ENB), který musí mít všechny novostavby. Dalšími projekty, které stavební úřad požaduje, je osazení domu na pozemku nebo dokumentace v podobě zkoumání radonového indexu. U těchto dokumentů se cena pohybuje od 3 200 do 9 000 Kč.

Dodavatelé projektové dokumentace někdy nabízejí i výhodné balíčky povinné dokumentace, vyplatí se tedy zapátrat a vybrat takového, který má tuto nabídku. Nejvíce rodinný rozpočet „zaměstná“ samotná stavba domu. Nemalé náklady tvoří i nezbytně nutné zařízení domu, a to vnitřní i vnější, tedy oplocení, vjezdová vrata, terénní úpravy a podobně. Ještě než začnete se stavbou domu, je třeba si vybrat typ domu. „Rozhodovat se můžete mezi klasickým zděným domem nebo dřevostavbou. U obou typů staveb můžete dosáhnout pasivního minima. Výhoda dřevostavby spočívá v rychlosti realizace,“ popisuje Ing. Jaromír Zápotocký, projektant společnosti Vizualizace. A pokračuje: „Na výběr typu stavby pak navazují i náklady na provoz domu. Je pravda, že například u pasivních domů bude počáteční investice nejvyšší, do budoucna však snížíte náklady na vytápění. Budete mít také lepší komfort vnitřního prostředí, a to díky použití automatického větrání se zpětným získáváním tepla neboli rekuperací.“ Na druhou stranu u tohoto domu musíte počítat i s větší cenou za projekt.

Při plánování nezapomínejte na vnitřní vybavení domu včetně všech jeho interiérových prvků. „Dopředu byste měli mít rozmyšlené, kde budete mít v kuchyni umístěnou ledničku, troubu nebo dřez. To proto, aby se během stavby přesně připravily veškeré elektroinstalace, vodovodní trubky a podobně. Vyhnete se tak zbytečnému sekání do již hotového. Pokud navíc toužíte po celoskleněném obkladu kuchyňské linky, vše je nutné vědět dopředu, protože do něj již sekat nemůžete,“ upozorňuje Vendula Hladíková, bytová designérka společnosti Design4function. „Správně připravený projekt domu myslí právě i na všechny tyto detaily. Vám pak stačí konzultace s bytovým designérem, který pomůže barevně vše sladit a vytvořit pro vás ideální místo k životu,“ dodává Vendula Hladíková. Kvalitní dodavatel projektu domu mívá vždy designéra k dispozici, aby mohl klientovi připravit návrh interiéru včetně vizualizací podle jeho životního stylu i představ. Prostě tak, aby si investor mohl vše prohlédnout předem, byť pouze na papíře, a měl tak jasnou představu o budoucím vzhledu svého domu. Na webových stránkách tvůrců typových projektů můžete objevit cenu domu na klíč či cenu hrubé stavby. Tato cena je pouze orientační, využívá běžné ceny jednotlivých prvků, které slouží ke stavbě domu a všeho, co je nutné k nastěhování, ovšem bez zařizovacích předmětů.

Veškeré ceny jsou navíc vždy uváděny bez DPH, protože sazba DPH se liší, pokud stavebník staví s firmou na klíč (využije tak nižší sazbu), nebo když staví svépomocí (vyšší sazba DPH). Cena stavby se také odvíjí od místa, kde chcete stavět. Nejdražší lokalitu představuje Praha, velká a také lázeňská města. Na druhou stranu nejlevněji postavíte dům v okrajových oblastech České republiky, jako je Ústecko či Ostravsko.

A jak zjistit přesnou cenu domu?

K tomu je určen výkaz výměr. „Tento dokument obsahuje veškeré soupisy materiálů a montážních prací, které budete v každé části stavby potřebovat. Je zde rozepsáno například množství a počet nosníků, typy a počty dveří nebo i objemy lepidel či spárovacích hmot, vše v měrných jednotkách, metrech krychlových či čtverečních, kusech, kilogramech, tunách či případně hodinách,“ vysvětluje Tomáš Rozsíval, ředitel společnosti G Servis CZ. Výkaz výměr je tedy „slepý“ dokument s materiály, množstvím a doporučenými výrobky, které jsou praxí odzkoušené pro stavbu domu, ale také výkaz montážních prací, které se stavbou určitého domu souvisí. Výkaz výměr vám pomůže hlavně ve vyhledávání správné stavební firmy. Můžete poptat například pět různých společností, kterým předložíte kopie výkazu výměr a oni vám vše nacení. Podle toho si pak lehce porovnáte jejich cenové nabídky. Projekt má obsahovat co nejvíce konkrétních informací.

Další neméně důležitý dokument je položkový rozpočet. „Jde vlastně o výkaz výměr, který je doplněný o aktuální ceny. Využít jej můžete jako kontrolní listinu, podle níž můžete porovnat ocenění prací a dodávek od poptaných dodavatelů a firem. V neposlední řadě výměr využijete jako dokument k žádosti o financování hypotečním úvěrem,“ doplňuje Tomáš Rozsíval.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Letech byl otevřen památník holokaustu Romů a Sintů v ČR

Muzeum romské kultury otevřelo dnes Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech na Písecku. Stojí v místě, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Více»

Depozitář budoucího Tech. muzea ve Vysokém Mýtě zaplňují historické autobusy.

Do opravené haly, která bude sloužit jako depozitář budoucího Technického muzea ve Vysokém Mýtě, se stěhují historické autobusy. Více»

Stavební veletrhy v Brně poradí s rekonstrukcemi.

Stavební veletrh Brno, Dřevo a stavby a Festival architektury od středy do soboty obsadí dva pavilony brněnského výstaviště. Více»

Banky poskytly v březnu hypotéky za 18 mld. Kč.

To je o půlku více než loni. Více»

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec na Lounsku v Ústeckém kraji.

Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Více»

Všechny články a aktuality »»