Provozuje:
Juris Real Estate

Insolvenční kriminalitu mají řešit vrchní státní zástupci.

Ministerstvo spravedlnosti rozeslalo do připomínkového řízení vyhlášku, podle níž by trestné činy spojené s insolvenčním řízením nově řešili vrchní státní zástupci.

Insolvenční kriminalitu mají řešit vrchní státní zástupci.

autor. JURIS REAL

Ministerstvo spravedlnosti rozeslalo do připomínkového řízení vyhlášku, podle níž by trestné činy spojené s insolvenčním řízením nově řešili vrchní státní zástupci.

Úřad vychází z toho, že tato trestná činnost je vysoce sofistikovaná a pro její úspěšné odhalování je zapotřebí zajistit odpovídající specializaci a odbornou kvalifikaci státních zástupců. Návrh je dostupný v Knihovně připravované legislativy na webu vlády. Insolvenční kriminalitu v současné době řeší okresní a krajská státní zastupitelství. Nově by kauzy dozorovala Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci, konkrétně takzvané šesté odbory, které se zabývají závažnou hospodářskou a finanční kriminalitou. "Lze předpokládat, že zajištěním užší specializace bude v této oblasti dosahováno lepších výsledků. Rovněž informace získané při vyšetřování trestné činnosti spojené s insolvenčním řízením mohou sloužit vrchním státním zastupitelstvím k rozkrytí organizovaných skupin," napsalo ministerstvo v návrhu.

Rozšíření příslušnosti vrchních státních zástupců se má týkat trestných činů způsobení úpadku, porušení povinnosti v insolvenčním řízení a pletichy v insolvenčním řízení.

Další trestné činy - například poškozování věřitele - budou pod vrchní státní zastupitelství spadat pouze tehdy, pokud budou spáchány ve vztahu k insolvenčnímu řízení.

Navrhovaná úprava si vyžádá personální posílení šestých odborů, a to celkově zhruba o deset státních zástupců z nižších státních zastupitelství. Zhruba dvě třetiny těchto žalobců budou přiděleny do Prahy, zbytek do Olomouce.

K navýšení celkového počtu státních zástupců ani dalších zaměstnanců státního zastupitelství nedojde.

Změna by měla nabýt účinnosti ve druhé polovině letošního roku a platit by měla až doby přijetí nového zákona o státním zastupitelství.

Ten totiž počítá s tím, že insolvenční kriminalitu budou dozorovat státní zástupci z nově zřízeného Speciálního státního zastupitelství, kam přejde část členů šestých odborů.

Podle ministerstva je však nutné řešit problematiku těchto trestných činů už nyní a nečekat až na nový zákon, který má být podle aktuálních plánů účinný od 1. ledna 2017.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»