Provozuje:
Juris Real Estate

Hrozí Švýcarsku realitní bublina?

Důsledkem rekordně nízkých úrokových sazeb, rostoucímu počtu obyvatel alpské republiky a spekulativní poptávce ze zahraničí, ceny nemovitostí prudce vzrostly. Experti proto dlouhodobě varují před nafukováním realitní bubliny.

Hrozí Švýcarsku realitní bublina?

autor. JURIS REAL

Důsledkem rekordně nízkých úrokových sazeb, rostoucímu počtu obyvatel alpské republiky a spekulativní poptávce ze zahraničí, ceny nemovitostí prudce vzrostly. Experti proto dlouhodobě varují před nafukováním realitní bubliny.

UBS situaci na realitním trhu monitoruje a hodnotí prostřednictvím tzv. Swiss Real Estate Bubble Index.

Ten sice v letošním roce spíše stagnuje, v posledním čtvrtletí vzrostl o 2 setiny procentního bodu na 1,24, nicméně v porovnání s loňským rokem je jeho hodnota o 8 % výše a stále se pohybuje v pásmu „risk“.

Pod tlakem státních orgánů a v rámci udržitelnosti růstu a zachování stability finančního trhu přišly švýcarské banky s návrhem samoregulace, která spočívá v tom, že klienti budou povinni splatit 1/3 hypotéky maximálně do 15 let, oproti původním 20 a novinkou je také povinnost lineárního splácení hypotéky.

Tato opatření povedou ke zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů, vyselektování méně bonitních klientů a v důsledku také poklesu poptávky po nových úvěrech. Zmíněná opatření by se měla vztahovat pouze na nově uzavírané hypotéky.

Co se týče vývoje úrokových sazeb, tak švýcarská centrální banka předpokládá zachování expanzivní měnové politiky minimálně do roku 2016, což by se už nemělo nijak dramaticky projevit ve vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu.

Nicméně odborníci očekávají, že v souvislosti s oživením globální ekonomiky a očekávaným nárůstem inflace je stávající úroveň úrokových sazeb neudržitelná a sazby v dlouhodobém horizontu porostou. S touto úvahou se však setkáváme už od roku 2011 a sazby jsou stále dole
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Brně se slavilo už 90 let od prvního závodu na Masarykově okruhu.

Na trati starého Masarykova okruhu vyvrcholily oslavy 90. výročí prvního závodu automobilů na legendárním závodišti v západní části moravské metropole. Více»

Projednávání stavebního zákona je podle obcí v rozporu s legislativou.

Postup projednávání nového stavebního zákona je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Návrh zákona neprošel řádným schvalovacím procesem, poněvadž nebyl projednán s povinnými připomínkovými místy. Více»

Poslanecká sněmovna projedná zrychlení přípravy výstavby dálnic.

Sněmovna rozhodne tento týden o podobě vládní předlohy ke zrychlení přípravy výstavby dálnic a další infrastruktury, kterou poslancům vrátili senátoři. Více»

V České republice má na silnicích nižších tříd 2 862 mostů nevyhovující stav.

V ČR se od roku 2004 skoro zdvojnásobil počet mostů ve špatném až havarijním stavu na silnicích II. a III. třídy. Je jich 2.862 z celkových 12.596. Více»

Ve velkých obchodech občané zítra nenakoupí.

Prodejny nad 200 m2 musejí v pondělní svátek svatého Václava zůstat podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech, supermarketech nebo velkých drogeriích. V provozu nebudou ani některá nákupní centra, zjistila ČTK. Více»

Všechny články a aktuality »»