Provozuje:
Juris Real Estate

Historický most u Mikulova je prakticky hotov.

Otevře se v červnu.

Historický most u Mikulova je prakticky hotov.

autor. JURIS REAL, ČTK

Otevře se v červnu.

Po třech letech dokončují dělníci práce na barokním cihlovém mostě, který je součástí letohrádku Portz Insel za 17. století u Mikulova na Břeclavsku.

I když most si mohou lidé prohlédnout již nyní díky jeho umístění v otevřené krajině, poprvé se po něm projdou nejspíš až na konci června, řekl ČTK starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS). Most byl před rekonstrukcí úplně zanesený zeminou.

"Dílo je prakticky hotové, teď se dořešují vodní prvky v okolí mostu. Ač původní projekt počítal s tím, že koryto vodního toku bude procházet pod jedním z pilířů. Změnila se ale situace na místě a nakonec bude most obklopen vodou," popsal Koštial. Betonové koryto vodního toku mělo být vyvýšené, při zimní odstávce prací ale stoupla vodní hladina v prostoru okolo koryta. Svůj díl viny na tom mají i bobři, kteří svou činností na některých vodních prvcích v okolí hladinu vody zvyšují. Původní projekt byl proto změněn, stavbaři vyvýšené betonové koryto na 12 metrech pod mostem odstranili a pod jeho oblouky tak vznikne menší vodní plocha.

Most s patnácti oblouky byl před počátkem prací, které celkově vyšly na přibližně 32 milionů korun, zcela zakrytý nánosy bahna a náletovými dřevinami. Postupné odkrývání začalo v roce 2017. Na projektu se podílelo město Mikulov, obec Sedlec a rakouské Drasenhofen, část peněz je z evropského programu Interreg. Vyjma samotného mostu a doplnění jeho zábradlí bylo součástí prací rovněž vybudování chybějící cesty od Mikulova, Sedlece a Drasenhofenu, dělníci je v těchto dnech dokončují. Opravené cesty umožní i napojení na rakouskou cyklostezku č. 8, doplňuje je i nová naučná stezka se sedmi zastaveními.

Stometrový most je již zrenovován do původní podoby. Postavit ho nechal v 17. století kardinál Dietrichstein. Původní rybník, který obklopoval ostrov Portz Insel se zámečkem, byl v 19. století vysušen, později byla obnovena jeho část, současný rybník Nový.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Brně se slavilo už 90 let od prvního závodu na Masarykově okruhu.

Na trati starého Masarykova okruhu vyvrcholily oslavy 90. výročí prvního závodu automobilů na legendárním závodišti v západní části moravské metropole. Více»

Projednávání stavebního zákona je podle obcí v rozporu s legislativou.

Postup projednávání nového stavebního zákona je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Návrh zákona neprošel řádným schvalovacím procesem, poněvadž nebyl projednán s povinnými připomínkovými místy. Více»

Poslanecká sněmovna projedná zrychlení přípravy výstavby dálnic.

Sněmovna rozhodne tento týden o podobě vládní předlohy ke zrychlení přípravy výstavby dálnic a další infrastruktury, kterou poslancům vrátili senátoři. Více»

V České republice má na silnicích nižších tříd 2 862 mostů nevyhovující stav.

V ČR se od roku 2004 skoro zdvojnásobil počet mostů ve špatném až havarijním stavu na silnicích II. a III. třídy. Je jich 2.862 z celkových 12.596. Více»

Ve velkých obchodech občané zítra nenakoupí.

Prodejny nad 200 m2 musejí v pondělní svátek svatého Václava zůstat podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech, supermarketech nebo velkých drogeriích. V provozu nebudou ani některá nákupní centra, zjistila ČTK. Více»

Všechny články a aktuality »»