Provozuje:
Juris Real Estate

Dubaj postaví návštěvníkům klimatizované město.

Pod střechou budou hotely, obchody i nemocnice.

Dubaj postaví návštěvníkům klimatizované město.

autor. JURIS REAL

Pod střechou budou hotely, obchody i nemocnice.

Problémy s letními čtyřicetistupňovými teplotami hodlá Dubaj vyřešit ambiciózním projektem. V zastřešeném prostoru o rozloze čtyř kilometrů čtverečních budou klimatizovány celé ulice, parky a veřejná prostranství. Projekt má především za cíl podporu cestovního ruchu.

Stížnostem na těžko snesitelné letní teploty, které řeší sousední Katar v souvislosti s pořádáním fotbalového mistrovství, se dubajský vládce Muhammad bin Rašíd al-Maktúm rozhodl čelit radikálně. V rámci jednoho ze svých nejambicióznějších projektů nechá klimatizovat nejen budovy, ale i celé ulice, parky a veřejná prostranství v Dubaji. "První město světa s kontrolovanou teplotou," jak ho šajch al-Maktúm představil, bude mít rozlohu přes čtyři kilometry čtvereční.

Prostor bude zastřešen průhledným odklápěcím krytem, který se bude v chladnějších zimních měsících otevírat. Projekt, jehož cenu odhadují developeři na víc než šest miliard dolarů, je zaměřen především na turisty - Dubaj chce s jeho pomocí docílit toho, aby se stala celoroční destinací. Letním čtyřicetistupňovým teplotám se lidé vyhnou pobytem pod klimatizovanou střechou, která propojí přes 100 hotelů, budoucí největší obchodní dům světa "Mall of the World", nemocnice, nákupní a kulturní čtvrti, stejně jako sedm kilometrů ulic.

Energeticky náročné projekty zaměřené na konzum ale v Perském zálivu stále častěji vyvolávají nesouhlas ekologů. Právě používání klimatizace přispívá k tomu, že země v této oblasti mají jedny z největších spotřeb elektřiny na světě - kromě Spojených arabských emirátů jsou to především Kuvajt a Katar. Přimět své obyvatele šetřit se bohatým monarchiím příliš nedaří. Zásoby ropy však zároveň rychle ubývají. V módě tak začíná být stavění "zelených budov". K nim má patřit jak "Mall of the World", jehož detailní technické plány zatím nebyly zveřejněny, tak například vesnice budovaná pro výstavu Expo 2020. Dubaj slibuje, že polovina její energetické spotřeby bude pokrývána z obnovitelných zdrojů, zejména ze sluneční energie. "Potenciál solární energie je tu obrovský. Je možné, že jednou pokryje víc než dvojnásobek současné spotřeby elektřiny," řekl Graeme Sims z dubajského regulačního úřadu pro vodu a elektřinu. Nakolik myšlenku "klimatizovaného města" ocení návštěvníci, zatím není jisté. Společnost Dubai Holding, která ambiciózní projekt řídí, předpovídá miliony cestovatelů ročně.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Metropoli čeká řešení daní u nemovitostí.

Jestliže Sněmovna nepřistoupí na zrušení daně z nabytí nemovitostí, jak navrhl Senát, bude opoziční TOP 09 usilovat o vznik podobné novely v pražském zastupitelstvu. Více»

Vesnicí roku 2019 České republiky se stala Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji.

Na druhém místě skončila Ratiboř ze Vsetínska ve Zlínském kraji, třetí příčku obsadily Libovice z Kladenska ve Středočeském kraji. Více»

Hradecký soud dnes rozhodne v kauze hřebčína Kladruby.

Krajský soud v Hradci Králové dnes vynese rozsudek v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Obžalobě čelí pět firem a 17 lidí, osmnáctý obviněný zemřel před podáním obžaloby. Více»

Boj s kůrovcem má být snadnější.

Poslanecká sněmovna schválila nová pravidla. Více»

Úroda jablek v ČR po mrazech a suchu klesne asi o 30 pct.

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o 30 procent na 101.988 tun. Mělo by se tak jednat o jednu z nejnižších sklizní jablek v novodobé historii České republiky. Více»

Všechny články a aktuality »»