Provozuje:
Juris Real Estate

Dubaj postaví návštěvníkům klimatizované město.

Pod střechou budou hotely, obchody i nemocnice.

Dubaj postaví návštěvníkům klimatizované město.

autor. JURIS REAL

Pod střechou budou hotely, obchody i nemocnice.

Problémy s letními čtyřicetistupňovými teplotami hodlá Dubaj vyřešit ambiciózním projektem. V zastřešeném prostoru o rozloze čtyř kilometrů čtverečních budou klimatizovány celé ulice, parky a veřejná prostranství. Projekt má především za cíl podporu cestovního ruchu.

Stížnostem na těžko snesitelné letní teploty, které řeší sousední Katar v souvislosti s pořádáním fotbalového mistrovství, se dubajský vládce Muhammad bin Rašíd al-Maktúm rozhodl čelit radikálně. V rámci jednoho ze svých nejambicióznějších projektů nechá klimatizovat nejen budovy, ale i celé ulice, parky a veřejná prostranství v Dubaji. "První město světa s kontrolovanou teplotou," jak ho šajch al-Maktúm představil, bude mít rozlohu přes čtyři kilometry čtvereční.

Prostor bude zastřešen průhledným odklápěcím krytem, který se bude v chladnějších zimních měsících otevírat. Projekt, jehož cenu odhadují developeři na víc než šest miliard dolarů, je zaměřen především na turisty - Dubaj chce s jeho pomocí docílit toho, aby se stala celoroční destinací. Letním čtyřicetistupňovým teplotám se lidé vyhnou pobytem pod klimatizovanou střechou, která propojí přes 100 hotelů, budoucí největší obchodní dům světa "Mall of the World", nemocnice, nákupní a kulturní čtvrti, stejně jako sedm kilometrů ulic.

Energeticky náročné projekty zaměřené na konzum ale v Perském zálivu stále častěji vyvolávají nesouhlas ekologů. Právě používání klimatizace přispívá k tomu, že země v této oblasti mají jedny z největších spotřeb elektřiny na světě - kromě Spojených arabských emirátů jsou to především Kuvajt a Katar. Přimět své obyvatele šetřit se bohatým monarchiím příliš nedaří. Zásoby ropy však zároveň rychle ubývají. V módě tak začíná být stavění "zelených budov". K nim má patřit jak "Mall of the World", jehož detailní technické plány zatím nebyly zveřejněny, tak například vesnice budovaná pro výstavu Expo 2020. Dubaj slibuje, že polovina její energetické spotřeby bude pokrývána z obnovitelných zdrojů, zejména ze sluneční energie. "Potenciál solární energie je tu obrovský. Je možné, že jednou pokryje víc než dvojnásobek současné spotřeby elektřiny," řekl Graeme Sims z dubajského regulačního úřadu pro vodu a elektřinu. Nakolik myšlenku "klimatizovaného města" ocení návštěvníci, zatím není jisté. Společnost Dubai Holding, která ambiciózní projekt řídí, předpovídá miliony cestovatelů ročně.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Počet restauračních provozů se za devět let zdvojnásobil.

V tuzemsku se v současnosti nachází 21 072 firem, které podnikají ve stravování a pohostinství. Z analýzy poradenské společnosti Bisnode rovněž vyplývá, že počet restaurací se za posledních devět let zvýšil dvojnásobně. Více»

Mall Group odprodá Heureku.

Internetový srovnávač cen Heureka změní vlastníka. Skupina Mall Group jej prodá za zhruba 7, 5 miliardy korun. Více»

Známý izraelský miliardář investoval do významného projektu v Karlíně.

Realitní společnost Karlín Group prodala developerské skupině AFI Europe víceúčelový projekt Block B na Praze 8. Více»

Nová jednoduchá pravidla osobního bankrotu dlužníci na Slovensku zneužívají.

Osobní bankroty se staly na Slovensku národním sportem. Více»

Česká národní banka ponechala úrokové sazby beze změny.

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Více»

Všechny články a aktuality »»