Provozuje:
Juris Real Estate

Dostavba známé porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun.

Dostavba pražské porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice(VFN) bude stát dvě miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví ji plánuje zaregistrovat mezi plánované investice.

Dostavba známé porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun.

autor. JURIS REAL, ČTK

Dostavba pražské porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice(VFN) bude stát dvě miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví ji plánuje zaregistrovat mezi plánované investice.

VFN tak bude podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) pokračovat v jeho přípravě, sdělil na tiskové konferenci.

Brzy bude podle něj zaregistrovaný také projekt sdruženého pavilonu VFN v areálu na Karlově náměstí za 1,5 miliardy korun.

Obě akce jsou součástí Národního investičního plánu.

V současnosti VFN uskutečňuje investice za 400 milionů korun.

Historickou budovu Zemské porodnice, kde dnes sídlí Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK, vybudoval architekt a velký český mecenáš Josef Hlávka.

První dítě se v ní narodilo v roce 1875, od té doby jich bylo zhruba půl milionu. Ročně se tu uskuteční asi 4 600 porodů.

"Hlávka už tehdy přemýšlel o tom, že kdyby přišel vir nebo infekce, tak se to dá oddělit, poněvadž tu je šest separátních pavilonů," konstatoval na TK premiér Andrej Babiš (ANO).

Projekt dostavby navrhla architektka Eva Jiřičná. Podle ředitele VFN Davidla Feltla nemocnice začíná pracovat na investičním záměru a letos začne pracovat na projektu. Kdy se začne stavět, podle něho závisí na tom, kdy budou mít od vlády peníze.

Přednosta kliniky Alois Martan řekl, že o rekonstrukci kliniky se snaží 16 let od svého nástupu.

"Máme porodní boxy, porodní pokoje se snažíme vybudovat deset let," uvedl Martan. Současné prostory jsou podle zástupců kliniky nevyhovující.

Do nového objektu by se mělo přesunout také perinatologické centrum, které se stará o nedonošené děti. Těch je mezi zhruba 112.000 dětmi narozenými v ČR ročně asi osm procent.

V novém centru budou moci být i nejnemocnější děti neustále se svými matkami.

"Pokud se nám to podaří postavit, budeme na špičce i po stránce vybavení a prostorových možností," dodal Martan.

V České republice je asi 110.000 porodů za rok, porodnic je 93 a Apolinář je jednou z největších. Centrum porodní asistence, které porodnice plánuje postavit, má umožňovat přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře.

Ten bude ale okamžitě k dispozici, jestliže by se porod zkomplikoval, což se podle odborníků stává asi u třetiny.

V roce 2019 se v tuzemsku narodilo 112.200 dětí, o 1 800 méně než v předchozím roce. V porodnicích funguje 12 center pro nedonošené děti.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna podpořila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Sněmovna v úvodním kole (v 1. čtení) podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Více»

Exekutorská komora ČR opět varuje veřejnost před podvodnými telefonáty.

Upozornil na ně soudní exekutor JUDr. Jiří Bulvas. Více»

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt vrátí 1. 6.

Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření, tedy 1. června. Jezdit po něm budou linky z Prahy do Kladna a Kralup nad Vltavou. Více»

Politika prý stále zasahuje do justičního systému.

Rodina Colloredo-Mansfeldových nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS), podle kterého zámek Opočno patří státu. Více»

Do odpojených meandrů Dyje se vrátila voda.

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům. Více»

Všechny články a aktuality »»