Provozuje:
Juris Real Estate

Do odpojených meandrů Dyje se vrátila voda.

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům.

Do odpojených meandrů Dyje se vrátila voda.

autor. JURIS REAL, ČT 24

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům.

Před dvěma lety ještě ve starém meandru voda stála, od hlavního koryta Dyje proraženého v 70. letech ji odděloval val zeminy. Nyní je v místě silnější proud než v hlavním rameni řeky.

„Když srovnáme průtoky, tak je zhruba 20 procent v původním korytě a 80 aktuálně v novém rameni,“ přiblížil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Přítok do narovnané Dyje reguluje speciální vodní dílo. „Podařilo se nám tu vodu do krajiny vrátit, dnes je tady spousta drobných a velkých vodních ploch. Voda nám potom slouží i k tomu, aby v suchých obdobích vytvořila zásobu,“ popsal projektový manažer David Veselý. Řeka si nové možnosti rychle osvojila. Na štěrkovém ostrově se tak např. usadil naplavený kmen. Dříve by se takové dřevo odstraňovalo, teď pomáhá řece v jejím přirozeném vývoji. „Je to proces, který neustále pokračuje. Řeka si bude to koryto dovytvářet, přetvářet tak, jak jí to bude vyhovovat samotné,“ sdělil Gargulák.

Pracovníci Povodí ale k rozvoji života v řece také přispívají. Díky speciálně umístěným kmenům vytvořili klidnější zákoutí, kde se mohou třít ryby. Přebytek zeminy zase bagry navršily do hromad, které v lužním lese mohou sloužit třeba jako útočiště pro zvěř. Zásahy ze 70. let ubraly Dyji tři kilometry toku. Teď Povodí Moravy více než jeden kilometr vrátilo zpět.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»