Provozuje:
Juris Real Estate

Dne 2. dubna nabyla účinnosti novela lesního zákona.

Dne 2. 4. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 90/2019 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Dne 2. dubna nabyla účinnosti novela lesního zákona.

autor. JURIS REAL (s využitím Právní prostor)

Dne 2. 4. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 90/2019 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Dle důvodové zprávy představuje tato krátká novela o dvou změnových bodech, jež byla poslaneckou iniciativou, snahu o adekvátní reakci na aktuální stav, kdy už od roku 2014 trvají mimořádně suchá období, která mají mj. dopady na zdravotní stav lesních porostů.

Sucho spolu s dosud nezaznamenanou gradací podkorního hmyzu, především kůrovců, působí obrovské škody na lesích, kterým nelze čelit běžnými prostředky. Za této situace se měla některá ustanovení lesního zákona, jež v běžných podmínkách plní svůj účel, paradoxně stát překážkou pro účinný zásah proti podkornímu hmyzu.

Předmětná legislativní novela má tento stav především vložením nového ustanovení upravujícího odchylná opatření v případech mimořádných situací napravit. Jedná se o pokus vytvořit maximální prostor pro řešení stávající mimořádné situace. Konkrétně má novela přinést možnost odchýlit se od běžných pravidel hospodaření zejména ohledně těžeb a zalesňování. Využití tohoto zákonného zmocnění má být přitom výslovně vázáno výlučně na mimořádné situace mající charakter kalamit regionálního nebo celostátního významu. Generálním cílem novely tedy je zajistit podmínky pro minimalizaci dopadů mimořádných situací v lesích majících charakter kalamity. K tomu má být, díky novele, umožněno přijmout odchylná opatření co se týče rozšíření možnosti užití reprodukčního materiálu k umělé obnově lesa, zákazů při hospodaření v lesích, ochrany lesa ve smyslu umožnit legálně nezasahovat na území, kde jsou již jakékoli zásahy neefektivní, a uvolnit tak kapacity pro zásah na místech, kde je ještě efektivní zásah možný, a nakonec co se týče umožnění výjimek z režimu provádění těžeb.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

ČNB může mít v letošním roce prostor pro jedno zvýšení úrokových sazeb.

To by se mohlo uskutečnit spíše v první polovině roku, poněvadž ve druhé polovině má nastat odložený odchod Velké Británie z Evropské unie. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to konstatoval člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. Více»

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v březnu klesla na 2,9 pct.

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu klesla na 2,90 procenta z únorových 2,99 procenta. Je to největší meziměsíční propad od března roku 2015. Více»

Katedrála v Paříži je skoro zachráněná.

Většinu částí pařížské katedrály Notre-Dame, u kterých po požáru z počátku tohoto týdne hrozilo zřícení, se podařilo zabezpečit, a chrám je tak téměř zachráněn. V sobotu večer to uvedl francouzský ministr kultury Franck Riester. Více»

ŘSD začalo stavět druhou část obchvatu Českých Budějovic.

Ta bude součástí D3. Více»

Nedostatek bytů hodlá metropole řešit podporou družstevní bytové výstavby.

Hlavní město by mělo poskytnout pozemky pro výstavbu družstevních bytů. Praha by tím doplnila bytový fond a cena za m2 by mohla klesnout na 60 tisíc korun. Více»

Všechny články a aktuality »»