Provozuje:
Juris Real Estate

Den otevřených dveří v paláci YMCA, architektonickém skvostu v centru metropole.

Pozoruhodné krásy architektury moderního klasicismu, unikátní klopenou běžeckou dráhu, jeden z nejstarších výtahů typu páter noster v Praze či střechu, na níž se dříve hrával basketbal.

Den otevřených dveří v paláci YMCA, architektonickém skvostu v centru metropole.

autor. JURIS REAL

Pozoruhodné krásy architektury moderního klasicismu, unikátní klopenou běžeckou dráhu, jeden z nejstarších výtahů typu páter noster v Praze či střechu, na níž se dříve hrával basketbal.

To vše mohou mimo jiné zhlédnout návštěvníci paláce YMCA v ulici Na Poříčí č. 12 během Dne otevřených dveří. Ten se uskuteční v sobotu 17. října 2015​.

Dvě plánované prohlídky – první v 10 hodin a druhá ve 14 hodin – budou zdarma. Provázet budou architekt Jiří Vrzal, kunsthistorik Jakub Potůček a dlouholetá archivářka Ymky Anna Oplatková​. Zájemci se ale musí předem registrovat na opendays@palacymca.cz. „Prohlídka paláce, jenž je nejznámějším a památkově chráněným dílem z 30. let architekta Eduarda Hniličky, začne v mezaninu a pokračovat bude v prostorách, kde je ​anglicko-česká školka YMCA a také původní podlaha ze skleněných průsvitných dlaždic. Kromě ojedinělé klopené běžecké dráhy na ochozu velké tělocvičny či nedávno repasovaného výtahu páter noster zavítají návštěvníci i do míst, která nejsou běžně přístupná. Třeba na plochou střechu sedmipatrového domu, kde se kdysi hrála basketbalová utkání a odkud je dodnes úchvatný výhled na Prahu,“ říká ředitelka Paláce YMCA Petra Otřísalová.

Basketbal, dnes jeden z nejpopulárnějších sportů na světě, vznikl podle jejích slov právě díky sdružení YMCA. Jeho otcem se stal v roce 1891 James Naismith,​ který působil jako učitel na sportovní škole této organizace ve Springfieldu ve Spojených státech. Vymyslel tehdy kolektivní hru, která by se dala hrát, i v zimním období - a tak vznikl basket neboli košíková. „YMCA, která má nyní 58 miliónů členů po celém světě​,​ se zaměřuje na volnočasové aktivity pro děti a mládež. S Ymkou se do Československa rozšířil také volejbal, softbal či lukostřelba, v bazénu se konala mistrovství ČSR ve skocích do vody z prkna. Po vstupu do budovy se lze seznámit s informacemi o současné české Ymce a připomenout si, že „využíváním služeb tohoto domu přispíváte na práci s dětmi a mládeží“, dodává Petra Otřísalová.

Palác YMCA byl postaven v duchu moderního klasicismu a otevíral se v roce 1928. Své nenapodobitelné kouzlo si zachoval dodnes. To je spolu s dobrou adresou v centru metropole důvodem, že​ si v něm rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace. Palác zároveň slouží i ke sportovním a společenským aktivitám. Už tři roky zde můžete vidět také zajímavé výstavy v Galerii Pasáž YMCA – nyní právě novou expozici „Světobežník Jára Cimrman a kresby Jaroslava Weigela“, která je zde otevřena až do 10. listopadu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Masarykova univerzita vyzvala hygieniky ke zrušení zákazu prezenční výuky.

Rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš vyzval krajskou hygienickou stanici k odvolání zákazu prezenční výuky na vysokých školách. Podle univerzity je toto opatření ilegální (nezákonné). Více»

Poslanecká sněmovna obdržela ministerský návrh na ústavní ochranu vody.

Zakotvení práva lidí na pitnou vodu za sociálně a ekonomicky přijatelných podmínek nebo prohlášení ochrany vodních zdrojů za veřejný zájem obsahuje návrh ústavního zákona, který dostala Sněmovna. Více»

Zeměměřičský úřad bude poskytovat otevřená data.

Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Více»

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Více»

Slavnosti piva v Brně jsou zrušeny.

Jediný den před začátkem zrušili pořadatelé Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte, jejichž druhý ročník se měl uskutečnit v pátek 25. září v centru Brna. ČTK to řekl zástupce agentury Snip&Co Ondřej Morávek. Více»

Všechny články a aktuality »»