Provozuje:
Juris Real Estate

Chaty a chalupy se mění v druhé bydlení.

Až třetina Čechů plánuje mít z chaty či chalupy plnohodnotný domov. Televize, mobilní signál a wi-fi tak na českých chatách a chalupách postupně vystřídaly ticho a klid venkova.

Chaty a chalupy se mění v druhé bydlení.

autor. JURIS REAL

Až třetina Čechů plánuje mít z chaty či chalupy plnohodnotný domov. Televize, mobilní signál a wi-fi tak na českých chatách a chalupách postupně vystřídaly ticho a klid venkova.

ČR patří mezi ráj chatařů a chalupářů. Každý pátý Čech, Moravan a Slezan přitom chatu či chalupu už vlastní, skoro 40 % pak o vlastním letním bytě "alespoň" sní.

Rekreační objekty postupně mění svou podobu a funkci, z víkendového útočiště se základním vybavením se proměňují v plnohodnotný druhý domov s kompletní (až luxusní) výbavou.

Celá třetina vlastníků používá chaty a chalupy k dlouhodobému pobytu a i zde chce využívat internet a jiné (rozličné) moderní technologie.

Chataření či chalupaření požívá přitom v České republice velmi dlouhou tradici, která úspěšně přežívá i do současné doby, a to i navzdory tomu, že možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než dříve.

Velká část Čechů dává stále přednost dovolenkovému pobytu v tuzemsku a touží po útočišti v přírodě či na venkově, svou chatu či chalupu si přeje 37,4 % dotázaných.

20 % pak v sociologických průzkumech uvádí, že chatu či chalupu již vlastní, v polovině těchto případů jde dokonce o rekreační objekty, které neslouží jen k letní rekreaci, nýbrž jsou vhodné k celoročnímu bydlení.

Jak z průzkumů veřejného mínění dále vyplývá, jestliže si Češi pořizují druhé bydlení, mají ve většině případů zájem o plnohodnotnou nemovitost, aby si mohli užívat stejný komfort jako doma.

52 % respondentů hodlá mít k dispozici základní TV nabídku a dostatečně silný mobilní signál, aby měli možnost připojit se k internetu alespoň přes telefon.

23 % by využilo i na chalupě vysokorychlostní internet a wi-fi, díky němuž mají možnost pracovat z domova a mohou tak trávit více času mimo kancelář.

Dalším důležitým aspektem při výběru rekreačního objektu je také vzdálenost od města a dopravní dostupnost (infrastruktura), neboť mnoho lidí počítá s tím, že se na stáří na chalupu přestěhuje natrvalo.

Lidé si chaty a chalupy zařizují a vylepšují tak, aby v nich mohli pohodlně trávit čím dál více času. Někteří přitom také uvažují o tom, že se na venkov či do hor přestěhují na stáří. I rekonstrukci chaty či chalupy lze financovat úvěrem ze stavebního spoření, stavba ale musí mít číslo popisné.

Úvěr na bydlení lze využít na pořízení a rekonstrukci budovy trvalého charakteru, tedy takovou, které stavební úřad přidělil číslo popisné.

Evidenční číslo mají jen stavby dočasného nebo rekreačního charakteru a dále takové, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Kromě toho, že jde vlastníkům chat a chalup o vlastní pohodlí, zajímají se také o to, co si o jejich obydlí myslí ostatní lidé ("např." sousedé), na názoru druhých záleží polovině (50,7 %) dotazovaných.

Rádi proto neustále své letní byty zvelebují a nebojí se pustit do úprav svépomocí, o své zručnosti jsou přesvědčeny více tři čtvrtiny (77,1 %) respondentů a bez úplné pomoci odborníků si poradí až 25 % z nich.

Na vině je často nespokojenost s odvedenou prací řemeslníků či jejich flexibilitou, svou roli hraje také kupní cena, která může být při najmutí řemeslnických služeb mnohonásobně vyšší.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zeman se kvůli HSystému obrátil na Ústavní soud.

Miloš Zeman poslal Ústavnímu soudu nevyžádanou intervenci podporující stanovisko stěžovatelů z družstva Svatopluk v kauze H-System. V listinném dokumentu prezident Zeman navrhuje zrušení rozsudku Nejvyššího soudu. Více»

Golf v Klánovicích skončil.

Za areál s někdejším golfovým hřištěm v blízkosti metropole požaduje vlastník přes osmdesát milionů korun. Více»

V Lysé nad Labem hoří Kovona!

Hasiči vyhlásili druhý a posléze třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, s plameny bojují desítky hasičů, sdělila mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Nikdo zatím nebyl zraněn, situace na místě se ale zhoršuje. Více»

Další prohraný spor ohledně regulace nájemného u ESLD ve Štrasburku.

ČR prohrála další spor u Evropského soudu pro lidská práva ve francouzském Štrasburku, který se týkal problematiky neoprávněné regulace nájemného ze strany českého státu, o které jsme vás již několikrát konzistentně informovali od roku 2007. Více»

Ministerstvo spravedlnosti iniciuje změnu legislativy o soudcích.

Resort spravedlnosti předloží v prvním pololetí příštího roku návrh změněného zákona o soudcích. Zákon stanoví kritéria pro výběr soudců a standardy, které je potřeba dodržet. Více»

Všechny články a aktuality »»