Provozuje:
Juris Real Estate

Chaty a chalupy se mění v druhé bydlení.

Až třetina Čechů plánuje mít z chaty či chalupy plnohodnotný domov. Televize, mobilní signál a wi-fi tak na českých chatách a chalupách postupně vystřídaly ticho a klid venkova.

Chaty a chalupy se mění v druhé bydlení.

autor. JURIS REAL

Až třetina Čechů plánuje mít z chaty či chalupy plnohodnotný domov. Televize, mobilní signál a wi-fi tak na českých chatách a chalupách postupně vystřídaly ticho a klid venkova.

ČR patří mezi ráj chatařů a chalupářů. Každý pátý Čech, Moravan a Slezan přitom chatu či chalupu už vlastní, skoro 40 % pak o vlastním letním bytě "alespoň" sní.

Rekreační objekty postupně mění svou podobu a funkci, z víkendového útočiště se základním vybavením se proměňují v plnohodnotný druhý domov s kompletní (až luxusní) výbavou.

Celá třetina vlastníků používá chaty a chalupy k dlouhodobému pobytu a i zde chce využívat internet a jiné (rozličné) moderní technologie.

Chataření či chalupaření požívá přitom v České republice velmi dlouhou tradici, která úspěšně přežívá i do současné doby, a to i navzdory tomu, že možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než dříve.

Velká část Čechů dává stále přednost dovolenkovému pobytu v tuzemsku a touží po útočišti v přírodě či na venkově, svou chatu či chalupu si přeje 37,4 % dotázaných.

20 % pak v sociologických průzkumech uvádí, že chatu či chalupu již vlastní, v polovině těchto případů jde dokonce o rekreační objekty, které neslouží jen k letní rekreaci, nýbrž jsou vhodné k celoročnímu bydlení.

Jak z průzkumů veřejného mínění dále vyplývá, jestliže si Češi pořizují druhé bydlení, mají ve většině případů zájem o plnohodnotnou nemovitost, aby si mohli užívat stejný komfort jako doma.

52 % respondentů hodlá mít k dispozici základní TV nabídku a dostatečně silný mobilní signál, aby měli možnost připojit se k internetu alespoň přes telefon.

23 % by využilo i na chalupě vysokorychlostní internet a wi-fi, díky němuž mají možnost pracovat z domova a mohou tak trávit více času mimo kancelář.

Dalším důležitým aspektem při výběru rekreačního objektu je také vzdálenost od města a dopravní dostupnost (infrastruktura), neboť mnoho lidí počítá s tím, že se na stáří na chalupu přestěhuje natrvalo.

Lidé si chaty a chalupy zařizují a vylepšují tak, aby v nich mohli pohodlně trávit čím dál více času. Někteří přitom také uvažují o tom, že se na venkov či do hor přestěhují na stáří. I rekonstrukci chaty či chalupy lze financovat úvěrem ze stavebního spoření, stavba ale musí mít číslo popisné.

Úvěr na bydlení lze využít na pořízení a rekonstrukci budovy trvalého charakteru, tedy takovou, které stavební úřad přidělil číslo popisné.

Evidenční číslo mají jen stavby dočasného nebo rekreačního charakteru a dále takové, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Kromě toho, že jde vlastníkům chat a chalup o vlastní pohodlí, zajímají se také o to, co si o jejich obydlí myslí ostatní lidé ("např." sousedé), na názoru druhých záleží polovině (50,7 %) dotazovaných.

Rádi proto neustále své letní byty zvelebují a nebojí se pustit do úprav svépomocí, o své zručnosti jsou přesvědčeny více tři čtvrtiny (77,1 %) respondentů a bez úplné pomoci odborníků si poradí až 25 % z nich.

Na vině je často nespokojenost s odvedenou prací řemeslníků či jejich flexibilitou, svou roli hraje také kupní cena, která může být při najmutí řemeslnických služeb mnohonásobně vyšší.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Občané zažádali o skoro polovinu peněz na státní půjčky na bydlení.

Lidé během včerejška zažádali o téměř polovinu peněz, které letos stát vyčlenil na státní půjčky na bydlení. Během prvního dne programu zájemci podali 256 žádostí za 299,2 milionu korun. Více»

Program půjček na bydlení mladým je podle odborníků čirým populismem.

Program státních půjček na bydlení mladým, jenž včera odstartoval, je podle expertů populismem politiků a dostupnost bydlení nezlepší. Při současných cenách nemovitostí je třeba v metropoli de facto nepoužitelný, shodli se analytici. Více»

Děčínské strojírny změnily vlastníka.

Český strojírenský holding, za kterým stojí jedenáct investorů a který funguje rok, koupil děčínskou strojírenskou firmu Karned Tools. Více»

Soukromí si Češi, Moravané a Slezané chrání.

Vlastní byt by totiž pronajal jen každý desátý. Více»

O půjčky na bydlení pro mladé existuje enormní zájem.

Jen za dopoledne lidé zažádali o 300 milionů korun. Více»

Všechny články a aktuality »»