Provozuje:
Juris Real Estate

Chaty a chalupy se mění v druhé bydlení.

Až třetina Čechů plánuje mít z chaty či chalupy plnohodnotný domov. Televize, mobilní signál a wi-fi tak na českých chatách a chalupách postupně vystřídaly ticho a klid venkova.

Chaty a chalupy se mění v druhé bydlení.

autor. JURIS REAL

Až třetina Čechů plánuje mít z chaty či chalupy plnohodnotný domov. Televize, mobilní signál a wi-fi tak na českých chatách a chalupách postupně vystřídaly ticho a klid venkova.

ČR patří mezi ráj chatařů a chalupářů. Každý pátý Čech, Moravan a Slezan přitom chatu či chalupu už vlastní, skoro 40 % pak o vlastním letním bytě "alespoň" sní.

Rekreační objekty postupně mění svou podobu a funkci, z víkendového útočiště se základním vybavením se proměňují v plnohodnotný druhý domov s kompletní (až luxusní) výbavou.

Celá třetina vlastníků používá chaty a chalupy k dlouhodobému pobytu a i zde chce využívat internet a jiné (rozličné) moderní technologie.

Chataření či chalupaření požívá přitom v České republice velmi dlouhou tradici, která úspěšně přežívá i do současné doby, a to i navzdory tomu, že možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než dříve.

Velká část Čechů dává stále přednost dovolenkovému pobytu v tuzemsku a touží po útočišti v přírodě či na venkově, svou chatu či chalupu si přeje 37,4 % dotázaných.

20 % pak v sociologických průzkumech uvádí, že chatu či chalupu již vlastní, v polovině těchto případů jde dokonce o rekreační objekty, které neslouží jen k letní rekreaci, nýbrž jsou vhodné k celoročnímu bydlení.

Jak z průzkumů veřejného mínění dále vyplývá, jestliže si Češi pořizují druhé bydlení, mají ve většině případů zájem o plnohodnotnou nemovitost, aby si mohli užívat stejný komfort jako doma.

52 % respondentů hodlá mít k dispozici základní TV nabídku a dostatečně silný mobilní signál, aby měli možnost připojit se k internetu alespoň přes telefon.

23 % by využilo i na chalupě vysokorychlostní internet a wi-fi, díky němuž mají možnost pracovat z domova a mohou tak trávit více času mimo kancelář.

Dalším důležitým aspektem při výběru rekreačního objektu je také vzdálenost od města a dopravní dostupnost (infrastruktura), neboť mnoho lidí počítá s tím, že se na stáří na chalupu přestěhuje natrvalo.

Lidé si chaty a chalupy zařizují a vylepšují tak, aby v nich mohli pohodlně trávit čím dál více času. Někteří přitom také uvažují o tom, že se na venkov či do hor přestěhují na stáří. I rekonstrukci chaty či chalupy lze financovat úvěrem ze stavebního spoření, stavba ale musí mít číslo popisné.

Úvěr na bydlení lze využít na pořízení a rekonstrukci budovy trvalého charakteru, tedy takovou, které stavební úřad přidělil číslo popisné.

Evidenční číslo mají jen stavby dočasného nebo rekreačního charakteru a dále takové, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Kromě toho, že jde vlastníkům chat a chalup o vlastní pohodlí, zajímají se také o to, co si o jejich obydlí myslí ostatní lidé ("např." sousedé), na názoru druhých záleží polovině (50,7 %) dotazovaných.

Rádi proto neustále své letní byty zvelebují a nebojí se pustit do úprav svépomocí, o své zručnosti jsou přesvědčeny více tři čtvrtiny (77,1 %) respondentů a bez úplné pomoci odborníků si poradí až 25 % z nich.

Na vině je často nespokojenost s odvedenou prací řemeslníků či jejich flexibilitou, svou roli hraje také kupní cena, která může být při najmutí řemeslnických služeb mnohonásobně vyšší.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Správa železniční dopravní cesty konečně převzala budovu žižkovské Kliniky.

Soudní exekutor Ivo Luhan po více než týdnu od počátku vyklízení bývalé plicní kliniky na Žižkově předal budovu, kde sídlilo Autonomní sociální centrum Klinika, SŽDC, která jej vlastní. Exekutor to na místě sdělil žurnalistům. Více»

Kladenská Poldi byla dnes vydražena za 140 mil. korun.

Kladenská Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, což byla i vyvolávací cena. Koupila ji společnost Opimo Trade, která byla založena předloni. Více»

Kladenská huť Poldi směřuje opět do dražby, již popáté.

Kladenská huť Poldi má jít znovu do dražby. Je to už popáté, z toho podruhé se jedná o elektronickou dražbu. Více»

Objem hypotečních úvěrů loni klesl o 7,4 mld. na 218,4 mld. Korun.

V roce 2018 bylo sjednáno 99.477 hypoték za 218,41 miliardy korun. Bylo to o 7,38 miliardy méně než předloni. V roce 2017 bylo uzavřeno 109.618 hypotečních úvěrů, a v rekordním roce 2016 dokonce 114.550. Více»

V Praze se v úterý pro návštěvníky otevřelo Národní filmové muzeum (NaFilm).

Diváci v něm najdou např. virtuální realitu nebo holografickou projekci, které neobvyklým způsobem seznamují s praktikami prvních filmových projekcí z počátku 20. století. Muzeum sídlí v budově Mozartea od architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici. Více»

Všechny články a aktuality »»