Provozuje:
Juris Real Estate

Česká národní banka ponechala úrokové sazby beze změny.

Zřejmě na delší dobu.

Česká národní banka ponechala úrokové sazby beze změny.

autor. JURIS REAL, ČTK

Zřejmě na delší dobu.

Bankovní rada ČNB včera nechala úrokové sazby beze změny, rozhodla jednomyslně.

Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se naplňuje základní scénář květnových odhadů vývoje ekonomiky, kterému odpovídá stabilita sazeb v následujících čtvrtletích.

"Celkově ekonomický vývoj odpovídá prognóze. Údaj o HDP za první čtvrtletí potvrdil negativní dopad koronavirové epidemie, resp. související pokles zahraniční poptávky a vládní karanténní opatření," sdělil Rusnok.

Diskuse o možném využití dalších nástrojů měnové politiky, jako jsou např. devizové intervence nebo odkup dluhopisů, označil guvernér za hypotetické a teoretické.

"Je možné, že úrokové sazby už dosáhly svého dna, nikoliv však z toho důvodu, že měnovou politiku nebude třeba dále uvolňovat. Hlavním důvodem by zde mohly být zejména nepříznivé dopady velmi nízkých, či přímo nulových úrokových sazeb na stabilitu finančního sektoru," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Rusnok včera dále konstatoval, že další kroky ČNB by již ekonomice příliš nepomohly.

"My jsme to již odpracovali na poli měnové politiky i na poli politiky finanční stability. Z naší strany nic nebrání půjčovat podnikům v bankovním systému a nemáme cenovou nestabilitu. Cíle dosahujeme použitím našich standardních nástrojů," doplnil.

Už minulý týden ČNB snížila na podporu finančního sektoru negativně ovlivněného šířením koronaviru rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta a zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).

Nízké sazby ČNB by přitom měly podle partnera v PwC Česká republika Jana Brázdy dlouhodobě pomoci podnikům k levným úvěrům od komerčních bank.

"Problémem pro firmy v poslední době ovšem není cena úvěru, ale spíše nemožnost úvěr samotný či úvěr v požadovaném objemu získat," řekl.

Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně případné další snížení sazeb nelze očekávat do doby, dokud se nepotvrdí, že vysoké vládní výdaje nevedly k růstu inflace.

Rozpočtová politika je přitom podle ČNB jedním z rizik, které mohou ohrozit odhadovaný vývoj inflace, jež by měla na konci letošního roku klesnout ke dvěma procentům.

Mezi další rizika zařadila rada ČNB protiinflační dopad aktuálního vývoje kurzu koruny a nejistý další vývoj pandemie v ČR i v zahraničí. Celkově ale hodnotí rizika jako zhruba vyrovnaná.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lodě na řece Vltavě letos nahradily kvůli covidu průvod Prague Pride.

Dvě lodě na Vltavě nahradily letos kvůli pandemii covidu-19 tradiční duhový průvod festivalu Prague Pride. Za zvuků taneční hudby na nich kolem 13:30 vypluly od Dvořákova nábřeží stovky lidí Více»

V Počernicích praskl vodovodní řad.

Do jámy se propadla dvě auta. Více»

Prologis uhájil po děkádě soudních kauz své pozemky.

Americký developerský gigant Prologis slaví po desetiletí právních sporů a soudů definitivní vítězství v zápasu o lukrativní pozemky pod logistickým centrem v Brně-Syrovicích. Více»

HartmannRico přesouvá výrobu respirátorů z České republiky do Německa.

Havlíčkobrodský závod firmy Hartmann-Rico měl začít v těchto týdnech vyrábět ústenky a respirátory na dvou nových linkách. Výrobní linky ale nakonec skončily linky v Německu, kde sídlí vedení globální skupiny Hartmann. Více»

Na nové Harfě na Praze 9 by mohla vyrůst nová městská čtvrť.

Podle urbanistické studie zmíněného území by 49 procent plochy zabíraly veřejné prostory včetně parku. Součástí by byla i nová mateřská školka a prostory pro ordinace lékařů. Více»

Všechny články a aktuality »»