Provozuje:
Juris Real Estate

Češi se prý oddlužují méně, než se čekalo.

Nová pravidla osobního bankrotu platí od června. Výhodnějších podmínek oddlužení přitom využilo sedm tisíc lidí, což je mnohonásobně méně, než očekávali experti.

Češi se prý oddlužují méně, než se čekalo.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Hypoindex)

Nová pravidla osobního bankrotu platí od června. Výhodnějších podmínek oddlužení přitom využilo sedm tisíc lidí, což je mnohonásobně méně, než očekávali experti.

Jedním z důvodů mohou být probíhající letní dovolené, kdy dlužníci odkládají podání insolvenčního návrhu až na podzim. „Pro některé jsou dluhy součástí životního stylu, na nějž se adaptovali. Vyhovuje jim i určitá beztrestnost – když dostanou pokutu, nijak to neřeší a nezaplatí, poněvadž mají již desítky jiných exekucí,“ uvedl Tomáš Valášek, ředitel společnosti Insolvence 2018.

V České republice se nyní nachází cca 800 tisíc lidí v exekuci. Pokud splní podmínky pro oddlužení, mohou se z exekuce dostat a po ukončení insolvenčního řízení zůstat bez dluhů.

Podmínkou zahájení řízení je, že má dlužník alespoň dva věřitele a že může splácet alespoň 2 200 Kč měsíčně. Návrh na povolení oddlužení smí za dlužníka sepsat pouze advokát, notář, soudní exekutor, insolvenční správce nebo jiná akreditovaná osoba.

„Řada dluhových poraden má ale už nyní čekací lhůty dva až tři měsíce,“ upozorňuje Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.

Vzhledem k tomu, že novela insolvenčního zákona změnila i náležitosti podání, zvýšil se počet odmítnutých návrhů.

Krajské soudy, které jsou věcně příslušné k projednávání návrhů na oddlužení, očekávají největší nápad na podzim, kdy se již zahájená insolvenční řízení dostanou do dalšího stadia – přezkumu pohledávek a schvalování oddlužení.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vodní elektrárna Lipno slaví 60 let.

Vyrobí přes 150.000 MWh. Více»

Další krize realitního trhu by měla přijít v roce 2026.

Máme se obávat tzv. "Nafouknutí realitní bubliny"? Více»

Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment.

Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Současně je ale pořád zájem i o smrky, správci lesů je sází na holinách. Více»

Libeňský most není potřeba zbourat, uvádí švýcarský profesor.

Pražský Libeňský most není nutné zbourat a má být opraven a zachován. Most má vysokou architektonickou i historickou hodnotu. Ve svém oponentním posudku to píše švýcarský profesor Eugen Brühwiler z univerzity v Lausanne. Více»

Úspěchem po převratu bylo samostatné MŽP a zákon o ochraně přírody.

Vytvoření samostatného ministerstva životního prostředí (MŽP) a zákon o ochraně přírody a krajiny z roku 1992 patří k nejdůležitějším změnám v ochraně životního prostředí po roce 1989 v ČR. Více»

Všechny články a aktuality »»