Provozuje:
Juris Real Estate

Ceny imobilií mohou spadnout až o 25 pct, signalizuje ČNB.

To už by nebylo daleko k tzv. splasknutí realitní bubliny.

Ceny imobilií mohou spadnout až o 25 pct, signalizuje ČNB.

autor. JURIS REAL, Lukáš Kovanda (Kurzy.cz)

To už by nebylo daleko k tzv. splasknutí realitní bubliny.

Centrální banka uvolnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, resp. uvolnila svá doporučení jednotlivým obchodním bankám. Potvrdila, že komerční banky mohou klientům půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti, zatímco před úderem koronaviru to bylo pouze 80 procent. Současně zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu.

Soudobému hypotečnímu a realitnímu trhu v České republice tento krok České národní banky poskytne pozitivní impuls. Tento pozitivní impuls dále podpoří i to, že ČNB rozhodla snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy, a to na 0,5 procenta. Snížená sazba bude platit od 1. července.

Centrální banka uvolňuje regulace, aby „rozvázala ruce“ jednotlivým komerčním bankám, které kvůli koronakrizi čelí nečekaným výzvám a je významně ohrožena jejich letošní ziskovost. A ČNB tak činí také proto, že koronakrize samotná představuje faktor, který tlumí a bude tlumit realitní i nemovitostní trh. Proto už není třeba, aby jej ještě navíc v dosavadní míře svými regulacemi tlumila právě sama ČNB. Banky v květnu poskytly nejméně hypoték za 10 let. Současně však centrální banka považuje nemovitosti v ČR za ještě více nadhodnocené než doposud. Ke konci roku 2019 toto nadhodnocení podle ní činilo až 25 procent, zatímco v polovině loňska jej ještě vyčíslovala nejvýše na 20 procent. ČNB tak svými kroky v souhrnu signalizuje, že v příštích čtvrtletích mohou ceny nemovitostí poklesnout až právě o čtvrtinu. Takový propad cen by se dal označit již skoro za splasknutí bubliny. O splasknutí bubliny – a nikoli pouze o korekci – se obvykle hovoří při propadu třicetiprocentním a hlubším.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»