Provozuje:
Juris Real Estate

Ceny bytů ve velkých městech ČR do konce března stále rostly.

Ceny bytů ve velkých městech tuzemska do konce března stále rostly. Nejdražší byty jsou v Praze s průměrnou cenou 98.823 korun za metr čtvereční, nejlevnější pak v Ústí nad Labem (21.179 Kč/m2).

Ceny bytů ve velkých městech ČR do konce března stále rostly.

autor. JURIS REAL, ČTK a FérMakléři.cz

Ceny bytů ve velkých městech tuzemska do konce března stále rostly. Nejdražší byty jsou v Praze s průměrnou cenou 98.823 korun za metr čtvereční, nejlevnější pak v Ústí nad Labem (21.179 Kč/m2).

Meziročně vzrostly ceny nejvíce v Ostravě (o 26,6 procenta), nejméně v Českých Budějovicích (o deset procent).

Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která porovnávala data v osmi z devíti největších měst České republiky. "Trh s nemovitostmi v posledních týdnech polevil. Obchodů je méně a realitní kanceláře musí povzbuzovat poptávku např. virtuálními prohlídkami. Zatímco v lednu a únoru byty a rodinné domy průměrně ještě zdražovaly, v březnu již ne. Sledujeme růst průměrné délky inzerce. Prodávající zatím nechtějí slevit a vyčkávají," uvedl jednatel FérMakléři.cz Jan Boruta.

Po Praze byly nejdražší byty v Brně (67.380 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (51.038 Kč/m2) a Olomouci (49.308 Kč/m2).

Naopak za nejlevnějším Ústím nad Labem následovaly Ostrava (28.152 Kč/m2) a České Budějovice (43.867 Kč/m2).

Po Ostravě stouply ceny nejvíce v Olomouci (téměř o pětinu) a v Brně (o 14,9 procenta). Také v komparaci s posledním čtvrtletím loňského roku vzrostly ceny nejvíce v Ostravě, o 11,8 procenta. Následují Hradec Králové (o deset procent) a Ústí nad Labem (o 9,3 procenta).

Další vývoj je podle Boruty obtížné předvídat. V datech za první čtvrtletí letošního roku ještě krize není zaznamenána.

Jak dále uvedl, jestliže se budou vládní opatření protahovat, hrozí, že více lidí nebude moci hypotéku splácet z důvodu ztráty zaměstnání nebo části příjmu.

"Nabídku může ovlivnit také případný strach z poklesu cen u stávajících vlastníků, kteří uvažují o prodeji nemovitosti v horizontu půl roku až roku. Právě ty nejistota přiměje začít prodávat v nejbližší možné době. Kombinace snižující se poptávky po nemovitostech a zvyšující se nabídky by pak přirozeně vedla k poklesu cen," doplnil Boruta. Podle něj teď investoři přesně nevědí, co bude dál. "Ve firmách je třeba dělat razantní opatření a často si vlastníci musí sáhnout do vlastních bonusů. Firmy zkrátka potřebují kapitál, který pak ale nebude na investice do realit. Pak zde existují tací investoři, kteří mají peníze připravené, ale čekají na výprodeje," dodal Boruta.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V kauze Bečvářova statku uložila justice úředníkům nepravomocně sedm a šest let.

V případu restituce tzv. Bečvářova statku soud nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Více»

The Flow Building na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice je zkolaudovaná.

Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci svítit bíle. Více»

Karanténa urychlila digitalizaci.

Obchodní banky totiž začínají uzavírat pobočky a rušit pokladny. Více»

Na Korfu funguje covid hotel.

Pobyt v něm nakažení údajně neplatí. Více»

Neonacisté bohužel dobývají východ Německa.

Na severu Německa skoupili většinu vesnice. Více»

Všechny články a aktuality »»