Provozuje:
Juris Real Estate

Ceny bytů, rodinných domů a pozemků v ČR ve 3. čtvrtletí meziročně dále rostly.

Nejvíce zdražily pozemky a rodinné domy, nejméně pak byty. V komparaci s druhým kvartálem ale nejvíce vzrostly ceny bytů. Zdražily hlavně byty kategorií 2+1 a 2+Kk. V tiskové zprávě to uveřejnila Hypoteční banka.

Ceny bytů, rodinných domů a pozemků v ČR ve 3. čtvrtletí meziročně dále rostly.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Nejvíce zdražily pozemky a rodinné domy, nejméně pak byty. V komparaci s druhým kvartálem ale nejvíce vzrostly ceny bytů. Zdražily hlavně byty kategorií 2+1 a 2+Kk. V tiskové zprávě to uveřejnila Hypoteční banka.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu realit, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 7,9 procentního bodu na 148,3 bodu. Mezičtvrtletně stouply o 2,6 procentního bodu.

Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data zdražily skoro o polovinu.

"U bytů stále pozorujeme mírné zvýšení cen, meziroční tempo však klesá. Ceny rostly ve všech krajích, nejvíce ve Zlínském, nejméně v Olomouckém. Vyšším tempem rostly ceny ve starších cihlových domech. Vůbec nejvyšší byl u relativně malých bytů, tedy v kategoriích 2+1 a 2+KK. To platí především pro Prahu," konstatoval ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček.

Ceny rodinných domů meziročně stouply o 8,8 procentního bodu na 137,6 bodu. Mezičtvrtletně vzrostly o dva procentní body. Podle Němečka se část poptávky přesouvá z drahých bytů do levnějších rodinných domů za městem.

"Tento trend potvrzuje i vyšší stavební činnost developerů ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zájem je také o starší domy s dobrou dostupností a také o dřevostavby. Pozorujeme obecně snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede občany např. k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech," doplnil Němeček.

Ceny pozemků meziročně stouply o 8,8 procentního bodu na 160,5 bodu. Mezičtvrtletně se zvýšily o 2,3 procentního bodu. Podle Němečka dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou. Zvýšil se zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst.

"Stále platí, že cenu pozemku nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb. Po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. Atraktivní zůstávají pro kupce i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám," uvedl dále Němeček.

V dalším období očekává stagnaci na straně poptávky a mírný růst nabídky. Stejně jako v posledních kvartálech podle něj bude tempo růstu cen zpomalovat, v méně atraktivních lokalitách se mohou začít objevovat i slevové akce.

"Vývoj na trhu bude příznivý i pro lidi hledající pronájem. Dosavadní růst cen nájemného by měl zpomalovat, v některých lokalitách i stagnovat," dodal Němeček.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lesy ČR plánují více těžit kůrovce na Boubíně.

Hnutí Duha je proti. Více»

Do konce letošního roku by se mělo otevřít 25 km nových dálnic.

V prosinci se zprovozní nový úsek na D1 u Přerova a též trasa na jihočeské D3 mezi Ševětínem a Borkem. Včera o tom informovalo ministerstvo dopravy. Více»

Agentury CzechInvest a CzechTrade by mohly mít sídlo na Pankráci.

Státní agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism by mohly sídlit v nové administrativní budově Mayhouse v Praze na Pankráci. Informaci ČTK potvrdil ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Je to podle něj jedna ze tří variant. Více»

BD na Černém mostě získají činžovní domy za 858 milionů.

Poslední čtyři bytové domy s pozemky, které byly v minulosti schváleny k privatizaci, prodá Praha za 858 milionů korun. Cena je podložena znaleckými posudky. Více»

Prazdroj bude mít vlastní minipivovar.

Skupina Plzeňského Prazdroje buduje ve své bývalé elektrárně minipivovar Proud, který má začít fungovat v polovině příštího roku. Bude experimentovat s pivními styly, surovinami i technologiemi. Více»

Všechny články a aktuality »»