Provozuje:
Juris Real Estate

Ceny bytů, rodinných domů a pozemků v ČR ve 3. čtvrtletí meziročně dále rostly.

Nejvíce zdražily pozemky a rodinné domy, nejméně pak byty. V komparaci s druhým kvartálem ale nejvíce vzrostly ceny bytů. Zdražily hlavně byty kategorií 2+1 a 2+Kk. V tiskové zprávě to uveřejnila Hypoteční banka.

Ceny bytů, rodinných domů a pozemků v ČR ve 3. čtvrtletí meziročně dále rostly.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Nejvíce zdražily pozemky a rodinné domy, nejméně pak byty. V komparaci s druhým kvartálem ale nejvíce vzrostly ceny bytů. Zdražily hlavně byty kategorií 2+1 a 2+Kk. V tiskové zprávě to uveřejnila Hypoteční banka.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu realit, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 7,9 procentního bodu na 148,3 bodu. Mezičtvrtletně stouply o 2,6 procentního bodu.

Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data zdražily skoro o polovinu.

"U bytů stále pozorujeme mírné zvýšení cen, meziroční tempo však klesá. Ceny rostly ve všech krajích, nejvíce ve Zlínském, nejméně v Olomouckém. Vyšším tempem rostly ceny ve starších cihlových domech. Vůbec nejvyšší byl u relativně malých bytů, tedy v kategoriích 2+1 a 2+KK. To platí především pro Prahu," konstatoval ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček.

Ceny rodinných domů meziročně stouply o 8,8 procentního bodu na 137,6 bodu. Mezičtvrtletně vzrostly o dva procentní body. Podle Němečka se část poptávky přesouvá z drahých bytů do levnějších rodinných domů za městem.

"Tento trend potvrzuje i vyšší stavební činnost developerů ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zájem je také o starší domy s dobrou dostupností a také o dřevostavby. Pozorujeme obecně snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede občany např. k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech," doplnil Němeček.

Ceny pozemků meziročně stouply o 8,8 procentního bodu na 160,5 bodu. Mezičtvrtletně se zvýšily o 2,3 procentního bodu. Podle Němečka dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou. Zvýšil se zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst.

"Stále platí, že cenu pozemku nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb. Po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. Atraktivní zůstávají pro kupce i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám," uvedl dále Němeček.

V dalším období očekává stagnaci na straně poptávky a mírný růst nabídky. Stejně jako v posledních kvartálech podle něj bude tempo růstu cen zpomalovat, v méně atraktivních lokalitách se mohou začít objevovat i slevové akce.

"Vývoj na trhu bude příznivý i pro lidi hledající pronájem. Dosavadní růst cen nájemného by měl zpomalovat, v některých lokalitách i stagnovat," dodal Němeček.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů soukromých vlastníků.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Více»

Babiš uvažuje o výstavbě studentských kolejích v Karlíně.

V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy, při návštěvě areálu o tom mluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde podle nich zatím pouze o úvahy. Více»

Dnes je poslední den, kdy lze zaplatit daň z nemovitých věcí.

Finanční správa upozorňuje, že ti, kteří se kvůli epidemii koronaviru dostali do tíživé situace a nemají na zaplacení daně v řádném termínu finanční prostředky, mohou požádat o posečkání daně nebo o možnost zaplatit ji formou splátek. Více»

Čína chystá první občanský zákoník.

Má zakotvit mj. i ochranu osobních údajů. Více»

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti. Více»

Všechny články a aktuality »»