Provozuje:
Juris Real Estate

ČR má dvě stovky zpustlých zámků.

Nikdo přitom o ně neprojevuje zájem.

ČR má dvě stovky zpustlých zámků.

autor. JURIS REAL

Nikdo přitom o ně neprojevuje zájem.

Po celém tuzemsku najdete rozeseto 201 zámků, které chátrají nebo ze kterých už zbyly pouhé ruiny. Historické skvosty, které nikdo nevyužívá a nikdo se o ně nestará. Přestože ve většině případů mají jasného vlastníka. To, že jsou zámky prázdné, nejrychleji bohužel poznají zloději a bezdomovci. Úpadek budov potom probíhá i vinou požárů a toho, že se rozebírají, ještě v mnohem rychlejším tempu.

Český památkový zákon sice určuje jasná pravidla toho, jak mají vlastníci postupovat při rekonstrukci, jaká okna použít, jak dlouhé okapy nakoupit… Jak ale naložit s objekty, které celkově postupně upadají a jejichž historické dědictví ztrácíme, s tím si Česká republika zatím podle expertů poradit neumí. Zachování kulturního dědictví nenapomáhají ani vleklé soudní kauzy o reality, v nichž často figuruje i stát a během kterých památka dál chátrá. Obce a města nevědí, jak se vzácnými budovami naložit, turisté jsou naučeni navštěvovat jen nejznámější objekty. „Dnešní doba na to není zralá. Obce v těch drobných zámečcích a sídlech nevidí finanční potenciál, turistický ruch je u nás soustředěn pouze do určitých ‚profláknutých‘ lokalit. Přitom zámečků je to obrovské množství, neumíme z toho ale těžit. Lidé si radši kupují nové věci, než opravují ty staré,“ míní zakladatel iniciativy Prázdné domy Petr Zeman. Iniciativa vytvořila zcela unikátní internetovou databázi, která poskytuje přehled nevyužívaných budov po celém tuzemsku – včetně informací o jejich vlastnících, mnohdy pohnutých osudech a případné možnosti koupě. Databáze se neustále rozrůstá, v současnosti čítá skoro na 1 200 prázdných domů, zámků, ale i průmyslových a industriálních budov. Zámky podle Zemana v současnosti ztratily svoji funkci a atraktivitu. Tu je třeba podle něj hledat v okolní zástavbě, která obvykle tvořila součást objektu, případně v novém podnikatelském využití. „Vždycky k samotnému zámku patřilo něco industriálního – např. pivovar, který jej živil. I dnes by tam měla být nějaká podnikatelská aktivita. Ve všech zámečcích nejde udělat muzeum nebo zařídit výletní okruh. Zámky se dnes mohou využít a někdy i využívají jako zdravotnické nebo rekreační zařízení nebo třeba hotel,“ vysvětluje Zeman.

Podle údajů webu Prázdné domy existují v tuzemsku zámky, už notně zchátralé, které jsou prázdné už od konce druhé světové války – tedy přes sedmdesát let. Příkladem je zámek Kohout na Jesenicku, prázdný od roku 1945. Po sametové revoluci přešel do vlastnictví města Javorník, pod jehož „správou“ ale nadále chátrá. Podle Zemana se často stává, že se obce „stydí“ za to, že vlastní nějakou podobnou nemovitost – nebo budovu, která je sice naoko v pořádku, ale je již dlouhou dobu prázdná. „Když žádáme obce o seznam objektů, které jsou prázdné, často odepíšou, že žádné takové nevlastní. My přitom máme doložené, že vlastní a že prázdné už řadu let skutečně jsou,“ ilustruje přístup obcí Zeman. Na iniciativu se prý obrací velké množství lidí, kteří např. zdědili zámek nebo podobnou usedlost, jsou ale nešťastní, protože netuší, jak s ní naložit. Žádají proto o radu. Podle Zemana by určitě Češi obecně měli začít zhodnocovat to, co je. A ne stavět stále nové budovy. Řemeslo se totiž vytrácí a totálně zruinované památky již nikdo neobnoví.

Potenciál budovy ale přesto mnohdy zůstává nevyužitý. Objekt je prázdný, což láká zloděje a bezdomovce. „Prázdnou budovu nejrychleji poznají a objeví zloději. Po jejich vpádu zmizí všechny cenné věci, za chvíli tam někdo cizí může začít bydlet. A potom záleží na tom, kdo tam vleze. Znám objekty, ve kterých žije slušný bezdomovec, který v budově bydlí čtyři roky a neničí ji. Pak jsou opačné případy,“ popisuje Zeman. Někteří bezdomovci prý budovy, ač jsou památkově chráněné, kompletně zakramaří, dělají si tam ohýnky, protože se potřebují ohřát. Tím ne výjimečně vznikají požáry, které postupnou devastaci památek dokonají. Proto iniciativa Prázdné domy na svém webu nezveřejňuje seznam zámků, které jsou prázdné, na pohled to ale není vidět. „Nechceme dělat seznam pro zloděje,“ podotýká Zeman s tím, že skutečně prázdných a nevyužitých zámků bude tedy ještě mnohem víc než dvě stovky.

Vlastníci jsou nejrůznější – od obcí přes soukromníky po různé společnosti, jejichž koncoví majitelé jsou někdy nejasní. Koupit si zámek, nevyužívat ho, nechat ho klidně chátrat a následně ho zase prodat je totiž výnosné. „Přestože je dům prázdný, jeho cena je zhodnocená pouze časem. Tím, jak jde realitní trh nahoru. Vlastníky v podstatě nic nenutí k tomu, aby se o majetek starali. Máme tu sice institut vyvlastnění, neznám ale jediný případ, kdy by se něco podobného aplikovalo,“ připomíná Zeman s tím, že podobných investorů je v tuzemsku velké množství. Na některé si ale zákon přece jen "posvítil" – jako např. na italského investora a podnikatele Maura Piccininiho. Jeho společnosti v České republice vlastní několik zámků, přičemž ve dvou případech – u zámků Postoloprty a Cítoliby – je podle informací Práva podnikatel obžalován ze zneužití vlastnictví. A to díky tomu, že tyto dvě kulturní památky nechal, podle Policie České republiky, ve velké míře zchátrat (Zdroj: Adéla Jelínková).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poskytovatelé Airbnb budou mít povinnost s úřady sdílet informace.

Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je např. Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Více»

EK ČR varuje veřejnost před neustále se opakujícími podvodnými aktivitami.

Na základě neustále se opakujících a obměňujících podvodných aktivit přistupuje Exekutorská komora České republiky k vydání tohoto všeobecného varování pro širokou veřejnost. Více»

Dejte si pozor na falešné exekuční nálepky!

Bohužel i v době vyhlášeného nouzového stavu je Exekutorská komora ČR nucena veřejnost informovat o dalších podvodných aktivitách. Více»

Majitelé bytů, kteří je chtějí pronajímat v AirBnb, musí dodržet správní postup.

Celý článek si můžete přečíst na: https://advokatnidenik.cz/2020/04/04/majitele-bytu-kteri-je-chteji-kratkodobe-pronajimat-musi-dodrzet-spravni-postup/. Více»

ČSOB nově umožní odklad splátek jistiny u hypoték a úvěrů až na rok!

Klienti skupiny ČSOB mohou od 31. března požádat o odklad splátek hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vybrat si mohou ze dvou způsobů: buď odklad splátek jistiny těchto úvěrů na dobu 6 až 12 měsíců, nebo tříměsíční odklad celé výše splátek. Více»

Všechny články a aktuality »»