Provozuje:
Juris Real Estate

Bouračka bez viníka?

Parkoviště u nákupních středisek a nepřehledné kolony jsou jednou z nočních můr řidičů. Na těchto místech se záhadně lámou plechy a objevují škrábance na autech. Kdo vám v těchto případech uhradí vzniklou škodu?

Bouračka bez viníka?

autor. JURIS REAL

Parkoviště u nákupních středisek a nepřehledné kolony jsou jednou z nočních můr řidičů. Na těchto místech se záhadně lámou plechy a objevují škrábance na autech. Kdo vám v těchto případech uhradí vzniklou škodu?

Na 12 000 řidičů řešilo v loňském roce nehodu na parkovišti, při níž byl viník neznámý. Při běžné dopravní nehodě se vzniklá škoda hradí z povinného ručení viníka. Pokud ho ale nejsme schopni určit, je téměř nemožné náhradu škody získat. Jednou z možností je likvidace škody z vašeho havarijního pojištění. Škoda však musí být vyšší než sjednaná spoluúčast.

Jak postupovat při nehodě bez viníka?

Učiňte kroky, jako kdybyste viníka znali. Vyplňte záznam o dopravní nehodě. Ten byste měli obdržet od pojišťovny při uzavírání povinného ručení. Rozhodně se tak vyplatí ho pro všechny případy vozit v autě. Zapište SZP, VIN, značku a typ vozidel zúčastněných na dopravní nehodě. Zaznamenejte údaje o pojištění. Pečlivě vše zdokumentujte (popište, vyfotografujte). Nezapomeňte si vzít kontakty na případné svědky.

A neprodleně nahlaste událost pojišťovně.

Volat, nebo nevolat policii?

Přítomnost policie při nehodě se vyžaduje v případě, že škoda přesáhla 100 tisíc korun, někdo byl zraněn nebo usmrcen, případně vznikla škoda na majetku třetí osoby. K nehodám, při kterých se škody pohybují v řádech tisíců, policii volat nemusíte. Stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě. I přesto je ale dobré policii zavolat. Na parkovištích bývají kamery a policie tak ze záznamů může viníka nehody dopátrat. Sepíše s vámi protokol, který vám bude sloužit jako oficiální dokument při uplatňování nároků u pojišťovny. Podepište ho, ale jenom v případě, že plně souhlasíte s jeho zněním.

Viník se našel, ale nemá povinné ručení

Pátrání po viníkovi nehody bylo úspěšné, aby se nakonec zjistilo, že nemá uhrazené povinné ručení. V takovém případě se bude škoda hradit prostřednictvím tzv. garančního fondu. Z něho je hrazena nejenom škoda na majetku, ale i na zdraví, přesáhne-li 5 000 korun. Drobná rada na závěr: Nikdy od nehody neujíždějte. Pro tyto případy si platíte povinné ručení, které se jinak může jevit jako zbytečné vyhazování peněz. Ujetí od dopravní nehody je přestupek, za který vám hrozí sedm bodů a pokuta ve správním řízení 2 500 až 3 000 korun.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna potvrdila zákon zrychlující přípravu stavby dálnic.

Sněmovna stvrdila svoji verzi vládní novely tzv. liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Více»

CZGBC požaduje legislativní změny, které podpoří šetrné budovy.

Vláda by měla přijmout legislativní změny, které podpoří výstavbu energeticky šetrných budov. Tato výstavba se stane motorem opětovného nastartování ekonomiky ze současné krize. Více»

Vhodné podmínky k uložení jaderného odpadu existuje na polovině území Německa.

Geologicky vhodné podmínky pro trvalé uložení jaderného odpadu jsou v Německu na 54 procentech území včetně rozsáhlých oblastí u hranic s Českou republikou. Více»

Včera začala rekonstrukce Barrandovského mostu v Praze.

Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala s rekonstrukcí Barrandovského mostu, která potrvá do roku 2025. Její první část se bude odehrávat pod mostem, potrvá více než rok a bude znamenat zúžení Modřanské ulice do jednoho pruhu. Více»

Stavební spoření má letos výtečně našlápnuto.

A to krizi navzdory. Více»

Všechny články a aktuality »»