Provozuje:
Juris Real Estate

Berlín zmrazí nájmy.

Hodlá tak bojovat proti růstům cen bydlení.

Berlín zmrazí nájmy.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Hypoindex)

Hodlá tak bojovat proti růstům cen bydlení.

Zmrazení nájmů v Berlíně, které by mělo platit po dobu pěti let, má ochránit domácnosti využívající nájemní bydlení. Důvodem k zavedení opatření bylo rychlé zdražování realit, a to až dvojnásobně v posledních deseti letech. To vedlo ke skupování nemovitostí ze strany investorů. Objevily se dokonce tak radikální návrhy, jako vyvlastnění realit. Nakonec vedení města zvolilo řešení, podle kterého dojde ke zmrazení nájmů od roku 2020 po dobu pěti let. K jakémukoliv navýšení cen nájmů nad 50 eurocentů za metr čtvereční budou muset vlastníci bytů požádat o úřední povolení. Zatímco podnikatelé ve stavebnictví opatření kritizují, sdružení nájemců ho oslavuje.

Sociální demokraté plánují prosadit obdobné zastropovování na celostátní úrovni, ačkoliv kancléřka Merkelová se k návrhu staví skepticky. Podniky z oblasti stavebnictví začínají na burze ztrácet hodnotu, a to nejen ty, které podnikají přímo v Berlíně.

Akcie Vonovia, největší realitní firmy v Německu, oslabily o 1,9 procenta. „Chystaná legislativa problém s nedostatkem bytů v Berlíně ještě zhorší,“ upozorňuje mluvčí Vonovia Nina Henckelová.

Nájemné v dvoupokojovém bytě ve čtvrti Prenzlauer Berg vyjde přibližně na 1 500 eur, což je v přepočtu přes 38 000 Kč měsíčně. Jedná se přitom přibližně o poloviční cenu v komparaci s londýnskou čtvrtí Primrose Hill.

Podobný návrh na zastropování nájemného v Berlíně přednesla již v létě radní Katrin Lompscherová. Ta počítala s tím, že pouze výjimečně by mohla cena pronájmu překročit hranici osm eur za m2, což je asi 60 procent průměrného nájemného v Praze.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů soukromých vlastníků.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Více»

Babiš uvažuje o výstavbě studentských kolejích v Karlíně.

V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy, při návštěvě areálu o tom mluvili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde podle nich zatím pouze o úvahy. Více»

Dnes je poslední den, kdy lze zaplatit daň z nemovitých věcí.

Finanční správa upozorňuje, že ti, kteří se kvůli epidemii koronaviru dostali do tíživé situace a nemají na zaplacení daně v řádném termínu finanční prostředky, mohou požádat o posečkání daně nebo o možnost zaplatit ji formou splátek. Více»

Čína chystá první občanský zákoník.

Má zakotvit mj. i ochranu osobních údajů. Více»

Liščí bouda v Jizerských horách zahajuje sezonu.

V sobotu 30. května 2020 začala sezona v Liščí boudě, jediné dochované sklářské chalupě ze zaniklé osady Kristiánov u Bedřichova. Jablonecké muzeum tam má interaktivní expozice o historii osady, součástí jsou doprovodné programy pro děti. Více»

Všechny články a aktuality »»