Provozuje:
Juris Real Estate

Berlín zmrazí nájmy.

Hodlá tak bojovat proti růstům cen bydlení.

Berlín zmrazí nájmy.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Hypoindex)

Hodlá tak bojovat proti růstům cen bydlení.

Zmrazení nájmů v Berlíně, které by mělo platit po dobu pěti let, má ochránit domácnosti využívající nájemní bydlení. Důvodem k zavedení opatření bylo rychlé zdražování realit, a to až dvojnásobně v posledních deseti letech. To vedlo ke skupování nemovitostí ze strany investorů. Objevily se dokonce tak radikální návrhy, jako vyvlastnění realit. Nakonec vedení města zvolilo řešení, podle kterého dojde ke zmrazení nájmů od roku 2020 po dobu pěti let. K jakémukoliv navýšení cen nájmů nad 50 eurocentů za metr čtvereční budou muset vlastníci bytů požádat o úřední povolení. Zatímco podnikatelé ve stavebnictví opatření kritizují, sdružení nájemců ho oslavuje.

Sociální demokraté plánují prosadit obdobné zastropovování na celostátní úrovni, ačkoliv kancléřka Merkelová se k návrhu staví skepticky. Podniky z oblasti stavebnictví začínají na burze ztrácet hodnotu, a to nejen ty, které podnikají přímo v Berlíně.

Akcie Vonovia, největší realitní firmy v Německu, oslabily o 1,9 procenta. „Chystaná legislativa problém s nedostatkem bytů v Berlíně ještě zhorší,“ upozorňuje mluvčí Vonovia Nina Henckelová.

Nájemné v dvoupokojovém bytě ve čtvrti Prenzlauer Berg vyjde přibližně na 1 500 eur, což je v přepočtu přes 38 000 Kč měsíčně. Jedná se přitom přibližně o poloviční cenu v komparaci s londýnskou čtvrtí Primrose Hill.

Podobný návrh na zastropování nájemného v Berlíně přednesla již v létě radní Katrin Lompscherová. Ta počítala s tím, že pouze výjimečně by mohla cena pronájmu překročit hranici osm eur za m2, což je asi 60 procent průměrného nájemného v Praze.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lesy ČR plánují více těžit kůrovce na Boubíně.

Hnutí Duha je proti. Více»

Do konce letošního roku by se mělo otevřít 25 km nových dálnic.

V prosinci se zprovozní nový úsek na D1 u Přerova a též trasa na jihočeské D3 mezi Ševětínem a Borkem. Včera o tom informovalo ministerstvo dopravy. Více»

Agentury CzechInvest a CzechTrade by mohly mít sídlo na Pankráci.

Státní agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism by mohly sídlit v nové administrativní budově Mayhouse v Praze na Pankráci. Informaci ČTK potvrdil ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Je to podle něj jedna ze tří variant. Více»

BD na Černém mostě získají činžovní domy za 858 milionů.

Poslední čtyři bytové domy s pozemky, které byly v minulosti schváleny k privatizaci, prodá Praha za 858 milionů korun. Cena je podložena znaleckými posudky. Více»

Prazdroj bude mít vlastní minipivovar.

Skupina Plzeňského Prazdroje buduje ve své bývalé elektrárně minipivovar Proud, který má začít fungovat v polovině příštího roku. Bude experimentovat s pivními styly, surovinami i technologiemi. Více»

Všechny články a aktuality »»