Provozuje:
Juris Real Estate

Bankovní rada ČNB na svém středečním zasedání nechá úrokové sazby beze změny.

Toto zjištění vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je mj. skutečnost, že podle dosavadních dat se vyvíjí tuzemské národní hospodářství relativně v souladu s květnovou prognózou ČNB.

Bankovní rada ČNB na svém středečním zasedání nechá úrokové sazby beze změny.

autor. JURIS REAL, ČTK

Toto zjištění vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je mj. skutečnost, že podle dosavadních dat se vyvíjí tuzemské národní hospodářství relativně v souladu s květnovou prognózou ČNB.

Sazby by tak měly podle analytiků zůstat na současných úrovních minimálně několik měsíců.

Na posledním měnovém jednání 7. května rada snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta.

Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů rady ČNB, dva členové hlasovali pro snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.

Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na tuzemskou ekonomiku.

Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta.

"Červnové zasedání bankovní rady ČNB se obejde bez jakýchkoliv významnějších změn. Úrokové sazby se po květnu snižovat nebudou," konstatoval analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Podle něj se debata v bankovní radě může stočit směrem k tomu, jak v případě potřeby dále uvolnit měnové podmínky. "Centrální bankéři však v tomto směru jasno evidentně nemají a jediná shoda panuje na tom, že záporné úrokové sazby si většinově nepřejí," dodal.

"Po několika zasedáních ČNB, jejichž výsledek mohl překvapit a někdy i překvapil, je ohledně červnového výsledku celkem jasno. Sazby tentokrát zůstanou bez pohybu a ani jiné měnověpolitické opatření nebude na stole," uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zajímavé podle něj bude snad jen případné hodnocení členů rady, zda se česká ekonomika vyvíjí v souladu se základním scénářem makroekonomické prognózy ČNB. Ta počítá letos s poklesem ekonomiky o osm procent.

"Poslední data z tuzemské ekonomiky byla relativně v souladu s očekáváním centrální banky, což naznačuje, že se ekonomika prozatím neodchyluje od základního scénáře," sdělil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Poslední ekonomický vývoj tak prozatím podle něj nevyžaduje dále uvolňovat měnovou politiku.

"Pozice České národní banky je vcelku čitelná. Zásoba konvenčních nástrojů došla a do experimentů se bankovní radě příliš nechce. Úrokové sazby ještě řadu měsíců zůstanou poblíž nuly," řekl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy si ponecháním sazeb beze změny nechá ČNB manévrovací prostor pro případ dalšího nečekaného zhoršení ekonomických podmínek, např. v souvislosti s rozšířením druhé vlny koronavirové pandemie.

Zasedání bankovní rady se ve středu 24. června zúčastní všech sedm jejích členů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Janově dnes otevřou nový most místo zříceného.

V severoitalském Janově bude dnes večer slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Více»

Muzeum Kampa bylo v sobotu částečně otevřeno.

Muzeum Kampa, které se v Praze po červencovém požáru znovu otevřelo veřejnosti, v sobotu přivítalo 235 návštěvníků. Lidé si mohou prohlédnout výstavu Alfonse Muchy a Pasty Onera a stálou expozici Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Více»

O letošní Českou cenu za architekturu se utká 27 staveb.

Mezi kandidáty se nachází např. vesnická zastávka, rodinné a bytové domy, vinařství, radnice, útulny i rozhledny. Více»

Kůrovcem je silně zasaženo či ohroženo až 47 procent katastrů.

Kůrovcem je mimořádně silně zasaženo či bezprostředně ohroženo 47 procent katastrálních území v České republice. Více»

Fio banka opětovně snižuje úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Letos už počtvrté. Více»

Všechny články a aktuality »»